Technik farmaceutyczny lekiem na niedobór farmaceutów

MOIM ZDANIEM

Autor: Robert Rewekant   05-05-2011, 08:51

Technik farmaceutyczny lekiem na niedobór farmaceutów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Robert Rewekant o systemie kształcenia farmaceutów i techników farmaceutycznych

Lekarz, farmaceuta i technik farmaceutyczny to przedstawiciele kadry medycznej, odpowiedzialni za ordynację leków. Pamiętajmy, że aktualnie 50-80 proc. sprzedawanych leków "przechodzi" przez ręce farmaceutów. Dlatego powinni być odpowiednio wykształceni.

Studia farmaceutyczne trwają prawie 6 lat, czyli tyle, ile studia medyczne. Jednak okazuje się, że de facto farmaceuta jest miernie wykształcony w stosunku do możliwości wykorzystania jego wiedzy do pracy w aptece.

Złotym środkiem okazuje się technik farmaceutyczny, którego szkolenie trwa znacznie krócej, a który wykonuje w aptece pracę często porównywalną do pracy magistra farmacji.
Liczba techników jest cztery razy większa niż farmaceutów. Według prognoz, w 2020 roku tylko 10 proc. personelu apteki będzie posiadało wyższe studia medyczne.

Zwracam również uwagę, że wykształcenie technika farmaceutycznego to dwuletnia, policealna szkoła zawodowa.
Czy w związku z tym zanotowano w Polsce masowe zgony polekowe? Raczej nie. Czyżby oznaczało to, że takie wykształcenie wystarczy, by pracować aptece? Tym bardziej, że chory nie wie, z kim ma do czynienia: z technikiem czy farmaceutą. Chory ma najczęściej wrażenie, że rozmawia z magistrem farmacji. Jednak ze względu na większe prawdopodobieństwo trafienia pacjenta na technika niż magistra, należy podjąć trud dodatkowych szkoleń dla techników.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH