Zbigniew Kotula: refundujemy leki, które nie dają efektu

MOIM ZDANIEM

Autor: LJ/rynekaptek.pl   08-07-2010, 10:38

Zbigniew Kotula: refundujemy leki, które nie dają efektu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według różnych danych, skutecznie na nadciśnienie leczonych jest 12,5 – 20 proc. pacjentów. To oznacza, że z ponad 2 mld zł, które wydajemy na leczenie nadciśnienia, marnujemy co najmniej 1,5 mld złotych – zauważa doc. Zbigniew Kotula, były członek grupy ekspertów przy Ministerstwie Zdrowia.

To nie tylko zła wiadomość dla pacjentów, którzy nie odnoszą efektów terapeutycznych leczenia lub występują u nich działania niepożądane z powodu niewłaściwego stosowania leków.

To także marnowanie pieniędzy NFZ i samych pacjentów, którzy do tych leków dopłacają. Według danych NFZ na leki stosowane w leczeniu nadciśnienia Fundusz wydał w ciągu roku prawie 800 mln zł.

Dodatkowe 1,2 mld zł wysupłali z własnej kieszeni pacjenci. Łącznie 2 mld zł wydaliśmy na leki, które dają efekt w postaci dobrze leczonego nadciśnienia ledwie u co piątego pacjenta.

Docent Kotula zwraca uwagę, że problemem nie jest refundowanie leków na nadciśnienie, bo także w innych państwach zajmują one poważną część wydatków. W Niemczech prawie 40 proc. dziennych dawek (DDD) leków refundowanych to leki stosowane w nadciśnieniu. Należy jednak, podobnie jak w Niemczech, systematycznie analizować racjonalność wydawanych pieniędzy.

Jednym ze sposobów rozwiązania problemu może być nałożenie na lekarza obowiązku kontroli efektów terapeutycznych leczenia, które zalecił pacjentowi.

Innym obserwowanym zjawiskiem jest monoterapia jedną substancją. Obecnie na rynku jest 50 leków stosowanych na nadciśnienie. Dla porównania w Niemczech – 63.

W przeliczeniu na DDD, w Polsce zużycie wynosi 4,7 mld dawek. Z 50 dostępnych leków, najczęściej przepisywaną substancją jest ramipril, który stanowi 30 proc. rynku, czyli 1,3 mld DDD.

Oczywiście do lekarzy należy ocena, czy wybór danej terapii jest słuszny i przy zastosowaniu których leków uzyskuje się najlepszy efekt terapeutyczny. Brakuje jednak dyskusji merytorycznej, czy taka monoterapia jest prawidłowa. Ramipril urósł w ciągu trzech lat do pozycji numer jeden, „detronizując“ z pierwszego miejsca enapril.

Również wszyscy lekarze stosujący produkty lecznicze na nadciśnienie powinni mieć informacje na temat użycia poszczególnych leków i efektów terapeutycznych.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH