Zniechęcamy pacjentów do wyrzucania leków refundowanych do kosza

MOIM ZDANIEM

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   15-09-2010, 11:56

Zniechęcamy pacjentów do wyrzucania leków refundowanych do kosza Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Marek Twardowski: szacujemy, że z tytułu nienależytej refundacji marnujemy od 400 mln do 1 mld zł rocznie.

Mam nadzieję, że rozwiązania wprowadzone do ustawy o refundacji przyczynią się do zmniejszenia marnotrawstwa leków. Te pieniądze można przeznaczyć na sfinansowanie nowych terapii.

Kosztowna utylizacja
Z informacji Urzędu m.st. Warszawy wynika, że tylko w ciągu jednego roku w aglomeracji warszawskiej, liczącej ok. 2 mln osób, zostało utylizowanych na koszt miasta 75 ton leków.

Biorąc pod uwagę całą populację Polski można szacować, że rocznie do utylizacji trafia 1400 ton leków zwróconych do aptek. Nie wiadomo dokładnie, ile leków trafia wprost do kosza.

W resorcie zdrowia została podjęta próba oszacowania, ile pieniędzy przeznaczonych na refundację produktów leczniczych jest marnowane. Jeśli przyjąć, że połowa obrotu na rynku leków przypada na produkty refundowane, to wychodzi wielkość rzędu 700 ton (50 proc. z 1400 ton utylizowanych leków). To stanowi ponad 2,5 mln opakowań. Do każdego opakowania ministerstwo dopłaca ok. 20-26 zł. Do tego należy doliczyć 75 mln zł kosztu utylizacji 1400 ton leków.

Magazynowanie leków

Resort jest też przeciwny sprzedawaniu leków za 1 grosz. Tego typu praktyki to napędzanie interesu hurtownikom i aptekarzom kosztem podatników. Z ich pieniędzy trafiających do budżetu państwa są m.in. refundowane leki.

Przykładowo, budżet państwa dopłaca 100,49 zł do insuliny, która jest sprzedawana za 1 grosz. „Obrotny“ pacjent jest w stanie przynieść do apteki w ciągu 1-2 dni pięć recept po dwa opakowania insuliny i nabyć łącznie za parę groszy 10 opakowań leku. Podatnicy dopłacają do tego zakupu ponad 1000 zł.

Nie było by w tym nic złego, gdyby chory faktycznie zużył zakupione leki. Ale zdarza się, że zapomniał włożyć je do lodówki. Mogła też nastąpić zmiana nie tylko dawki, ale i rodzaju insuliny. Pacjent mógł też umrzeć. Wtedy zapas leków trafia do utylizacji lub do kosza.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH