Andrzej Sośnierz o strategii walki z COVID-19: chyba wybraliśmy najgorszy model

MULTIMEDIA

Autor: PW/ rynekaptek.pl   07-05-2020, 11:21

Andrzej Sośnierz o strategii walki z COVID-19: chyba wybraliśmy najgorszy model Plan zakładał doprowadzenie do takiego stanu epidemii, w którym możliwe byłoby jej kontrolowanie i utrzymanie na tak niskim poziomie byśmy mogli normalnie się poruszać i wrócić do pracy (fot. PTWP)

Andrzej Sośnierz przedstawia trzy modele krzywych obrazujących efekty tłumienia epidemii w różnych krajach. - Wniosek jest taki, że chyba wybraliśmy najgorszy model, przynoszący straty gospodarcze - ocenia.

W rozmowie z Rynkiem Zdrowia Andrzej Sośnierz, poseł Porozumienia, były prezes NFZ odnosi się do tzw. planu Sośnierza zestawiając go z efektami i metodami walki z epidemią przyjętymi w Polsce i innych krajach.

Jego plan zakładał doprowadzenie do takiego stanu epidemii, w którym możliwe byłoby jej kontrolowanie i utrzymanie na tak niskim poziomie byśmy mogli normalnie się poruszać i wrócić do pracy. Cel tego programu - ujęty hasłowo - brzmiał "uwolnić naród, uwięzić koronawirusa". Taki efekt, zdaniem Andrzeja Sośnierza, jest możliwy do uzyskania m.in. pod warunkiem szybkiego odnajdywania zakażonych i osób z kontaktu, co pozwalałoby na ich izolację, zamiast zalecania wszystkim Polakom pozostawania w domach.

- Teraz już można powiedzieć z całą pewnością, że to jest program, który byłby skuteczny - uważa Andrzej Sośnierz. Na poparcie tej tezy przedstawia 3 modele rozwoju epidemii oparte o doświadczenia innych krajów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH