Stosowanie antybiotyków na fermach zwierząt wymyka się spod kontroli. Hodowcy używają antybiotyków nie tylko do leczenia chorych zwierząt - informuje fundacja CIWF Polska w kampanii w ramach trwającego Światowego Tygodnia Wiedzy o Antybiotykach (13-19 listopada).
Większość – ok. 90% - podawana jest zapobiegawczo grupom zdrowych zwierząt, które w warunkach panujących na fermach mogłyby zachorować.
Polska zajmuje niechlubne 2 miejsce w Europie pod względem zużycia w hodowli zwierząt "krytycznie ważnych antybiotyków", tj. najsilniejszych w leczeniu chorób ludzi.
Polska organizacja, która jest członkiem międzynarodowej koalicji Ratujmy Nasze Antybiotyki, podkreśla niebezpieczeństwo wynikające z rosnącej oporności bakterii na antybiotyki i apeluje do polskiego Ministra Rolnictwa i Ministra Zdrowia o podjęcie natychmiastowych działań w kwestii nadużywania antybiotyków w rolnictwie.
Dane opublikowane przez Europejską Agencję Leków pokazują, że stosowanie antybiotyków w całej Europie jest ponad dwukrotnie wyższe u zwierząt, niż u ludzi. Co gorsze, w europejskich gospodarstwach ponad 91% antybiotyków podawanych jest zwierzętom masowo, w paszy lub w wodzie pitnej, najczęściej w przemysłowej hodowli świń i drobiu.
Jeśli chodzi o Polskę, zajmujemy niechlubne 2 miejsce w Europie pod względem zużycia w hodowli zwierząt Krytycznie Ważnych Antybiotyków (tj. najsilniejszych w leczeniu chorób ludzi).
60% wszystkich antybiotyków stosowanych jest w hodowli zwierząt.
W ciągu 3 lat (2011-2014) zużycie antybiotyków w rolnictwie wzrosło o 23%. Prawie 600 ton antybiotyków podano zwierzętom hodowlanym w 2015 roku.
Zwierzętom podaje się średnio 3 razy więcej antybiotyków, niż wynosi zalecana bezpieczna dawka (140,8 mg leków na kg masy ciała zwierzęcia, podczas gdy maksymalna bezpieczna dawka nie powinna przekraczać 50 mg/kg).
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych