#Szanuj medyka. "Wyzywali nas od kowidowców, popychali nas"

MULTIMEDIA

Autor: PAP   22-04-2021, 19:02

#Szanuj medyka. "Wyzywali nas od kowidowców, popychali nas" Akcja, która ma zwrócić uwagę na hejt kierowany pod adresem pracowników opieki medycznej Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Wobec ośmieszania, nienawiści, zastraszania, a nawet grożenia, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni, farmaceuci, opiekunowie medyczni, salowe, sanitariusze, rejestratorki, a także lekarze czują bezsilność.

Zniewagi, wulgarne ataki słowne, a nawet fizyczne – z tym codziennie mierzą się pracownicy ochrony zdrowia. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, jeden z jego szpitali i Śląska Izba Lekarska organizują w odpowiedzi akcję #szanujmedyka.

Hejt, agresja słowna, groźby skarg
Jej celem jest przypomnienie o potrzebie wzajemnego szacunku, który należy się wszystkim, a zwłaszcza ludziom ratującym innym życie.

- Pacjenci coraz częściej próbują wywierać na nas presję poprzez straszenie, hejt, próbę agresji słownej, grożenie pisaniem skarg. Ludzie oczekują od nas empatii, ale ta empatia nie narodzi się z hejtu i agresji. Akcja ma zwrócić uwagę na tak elementarne potrzeby, jakimi są wzajemne zaufanie i życzliwość w relacji pacjent - medyk.

- Medycy służą pacjentom i starają się zawsze jak najlepiej wykonywać swoją pracę. Oczekują jednego - zrozumienia - że nie wszystko zależy od nich, że nie zawsze proces leczenia kończy się sukcesem - wskazuje prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach dr Tadeusz Urban.

Musimy pamiętać, aby siebie szanować
-Jesteśmy obciążeni ciężarem pandemii, zarówno po stronie pacjentów, jak i po stronie lekarzy, ale musimy pamiętać o tym, że to zmęczenie może wywoływać różne niepożądane reakcje. Dlatego tym bardziej, w tych ciężkich czasach, musimy pamiętać, aby siebie szanować - apeluje rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Tomasz Szczepański.

Jak przyznają pracownicy uczestniczącego również w akcji Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, zalewa ich fala hejtu i agresji, o wiele większa niż przed lub na początku pandemii, bo do koronasceptyków dołączyli antyszczepionkowcy i zwolennicy różnych teorii spiskowych.

Wobec ośmieszania, nienawiści, zastraszania, a nawet grożenia, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni, farmaceuci, opiekunowie medyczni, salowe, sanitariusze, rejestratorki, a także lekarze czują bezsilność. Coraz częściej boją się, że ktoś mógłby użyć narzędzia innego niż słowo.

Zdarzają się pacjenci agresywni i wulgarni
"Wyzywali nas od 'kowidowców", popychali nas. Zdarzają się pacjenci agresywni i wulgarni" - relacjonują.

Jednym z elementów akcji, prowadzonej w porozumieniu z samorządem pielęgniarek i położnych, ratownikami medycznymi i farmaceutami, są noszone na fartuchach i kombinezonach plakietki z hasłem: "Szanuję Ciebie, Szanuj Mnie!". Medycy nosić je będą z nadzieją, że to wołanie przynajmniej niektórych pobudzi do refleksji.

Grafikę do samodzielnego wykonania plakietki można pobrać ze strony internetowej Śląskiej Izby Lekarskiej, a także ze stron Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Katowicach, Śląskiej Izby Aptekarskiej w Katowicach oraz Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych. Po plakietkę można się zgłosić także do Śląskiej Izby Lekarskiej.

Dodatkowo każdego dnia w mediach społecznościowych Śląskiej Izby Lekarskiej i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego będzie publikowana jedna historia o agresji, jaka spotkała medyka podczas wykonywania pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH