BCC nie daje za wygraną i ponownie chce skierować ustawę o refundacji do TK

ORGANIZACJE BRANŻOWE

Autor: BCC/rynekaptek.pl   11-04-2011, 08:44

BCC nie daje za wygraną i ponownie chce skierować ustawę o refundacji do TK Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

BCC zwrócił się do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z prośbą o skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego (w ramach tzw. wniosku prewencyjnego), przyjętej przez Sejm RP, ustawy o refundacji leków.

„Z dotychczasowego przebiegu prac w Senacie nie wynika niestety, że wprowadzone zostaną istotne zmiany, które mogłyby zmienić naszą ocenę ustawy o refundacji leków. Dlatego BCC z aprobatą przyjmuje informację o skierowaniu przez Prezydenta wystąpienia do Premiera Donalda Tuska w sprawie przyjętej przez Sejm RP ustawy. Zwróciliśmy się również do Prezydenta z prośbą o przekazanie  jej do Trybunału Konstytucyjnego” – stwierdzają eksperci BCC.

W ocenie Business Centre Club, ustawa budzi szereg wątpliwości co do jej zgodności z prawem Unii Europejskiej, a przede wszystkim z Konstytucją RP: – „Zgłaszaliśmy je wielokrotnie na każdym z dotychczasowych etapów prac legislacyjnych. Naszym zdaniem zawarte w ustawie rozwiązania prawne w wielu przypadkach drastycznie ingerują w konstytucyjne zasady wolności gospodarczej oraz nie spełniają istotnego wymogu dobrego prawa: maksimum celów gospodarczych, środowiskowych i społecznych, przy możliwym minimum obciążenia podmiotów gospodarczych i obywateli”.

BCC uważa, że ustawa zawiera przepisy pozwalające na nadmierną i nieproporcjonalną ingerencję państwa na rynku leków oraz w systemie ich refundacji.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH