BCC: procedowanie ustawy refundacyjnej ujawniło urzędniczą arogancję

ORGANIZACJE BRANŻOWE

Autor: BCC/rynekaptek.pl   18-02-2011, 15:51

W trakcie prac specjalnej podkomisji ds. ustawy refundacyjnej, która właśnie je zakończyła, strona rządowa bezkompromisowo broniła swoich propozycji zawartych w jej projekcie. Mając wsparcie większości parlamentarnej (PO i PSL), przeforsowała zapisy w niej zawarte - informuje BCC.

Argumenty ekspertów Business Centre Club, a także reprezentujących inne podmioty pracodawców i pracowników oraz samorządy zawodów medycznych i zaufania publicznego, nie przekonały strony rządowej.  

„Zamiast wymiany merytorycznych argumentów, często dochodziło do niezbyt życzliwych słów i ocen pod adresem strony społecznej. Na każdym posiedzeniu podkomisji trwał wyścig pomiędzy wzajemnie sprzecznymi opiniami ekspertów, strony rządowej i społecznej” – żalą się przedstawiciele BCC. 

Oceniając procedurę prac legislacyjnych nad powyższą ustawą zarówno na szczeblu rządowym jak i ministerialnym, a także w podkomisji ds. ustawy refundacyjnej, nasuwa się smutny wniosek, że zbyt często ogromny potencjał wiedzy i doświadczenia naukowców, ekspertów oraz organizacji pracodawców i pracowników jest marnotrawiony. 

Naszym zdaniem nie jest to już tylko kwestia urzędniczej arogancji, ale realne działanie przeciwko interesom publicznym i zagrożenie dla gospodarki. Nie uwzględniając poprawek bądź sugestii eksperckich, nie można tworzyć dobrego prawa – piszą eksperci BCC. 

Według organizacji ustawa refundacyjna w przyjętym przez podkomisję kształcie (kontrowersyjne rozwiązania, m.in.: umowy apteki - NFZ, zakaz reklamy aptek i punktów aptecznych pay back) uderzy w krajowych producentów leków, przedsiębiorców prowadzących hurtownie i apteki.

Będzie też miała niekorzystny wpływ na rozwój regionalnego rynku pracy i zatrudnienie w przemyśle farmaceutycznym, a także rozwój badań naukowych w zakresie farmacji i biotechnologii, na co szczególnie zwracała uwagę strona społeczna Trójstronnej Komisji.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH