Konwent Business Centre Club zwraca uwagę na mankamenty znajdujące się w projektach, które należałoby wyeliminować, aby nie stworzyć legislacyjnych bubli.
W Sejmie, po pierwszym czytaniu, trwają prace m.in. nad projektami ustawy o refundacji leków, ustawy o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych i nowelizacji prawa farmaceutycznego.
W opinii przedstawicieli Konwentu BCC, w projektach zabrakło np. precyzyjnych regulacji wzmacniających konkurencję na rynku dystrybucji farmaceutycznej: - W toku dalszych prac nad pakietem ustaw zdrowotnych i farmaceutycznych, przedmiotem szczególnej troski ustawodawcy powinien stać się obszar dystrybucji farmaceutycznej, który jest dziś wyjątkowo narażony na negatywne skutki nadmiernych regulacji prawnych, barier administracyjnych, a także intensywnych zmian rynkowych – piszą przedstawiciele BCC.
Zdaniem organizacji, w szczególności apteki oraz małe i średnie hurtownie farmaceutyczne poddane są różnego rodzaju zakazom i nakazom wynikającym nie tylko z ustawodawstwa farmaceutycznego, ale często również przesadnej ingerencji nadzoru farmaceutycznego.
„Sprawiedliwym i korzystnym rozwiązaniem byłoby rozszczelnienie rynku dystrybucji iuruchomienie w tym obszarze sił konkurencji, np. poprzez rozszerzenie możliwościdystrybucyjnych aptek i umożliwienie odsprzedaży zalegających produktów leczniczychinnym aptekom czy hurtowniom. Brak możliwości zbytu przez apteki nadmiernych stanówmagazynowych produktów leczniczych stanowi obciążenie dla ich finansów i prowadzi douzależnienia aptek od danej hurtowni farmaceutycznej lub producenta” – uważa BCC.
Konwent zwraca także uwagę na konieczność stworzenia narzędzia regulującego równomierność zaopatrzenia rynku w produkty lecznicze.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych