BCC proponuje wprowadzenie wtórnego obrotu lekami przez apteki

ORGANIZACJE BRANŻOWE

Autor: BCC/rynekaptek.pl   07-12-2010, 15:34

BCC proponuje wprowadzenie wtórnego obrotu lekami przez apteki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Konwent Business Centre Club zwraca uwagę na mankamenty znajdujące się w projektach, które należałoby wyeliminować, aby nie stworzyć legislacyjnych bubli.

W Sejmie, po pierwszym czytaniu, trwają prace m.in. nad projektami ustawy o refundacji leków, ustawy o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych i nowelizacji prawa farmaceutycznego.

W opinii przedstawicieli Konwentu BCC, w projektach zabrakło np. precyzyjnych regulacji wzmacniających konkurencję na rynku dystrybucji farmaceutycznej: - W toku dalszych prac nad pakietem ustaw zdrowotnych i farmaceutycznych, przedmiotem szczególnej troski ustawodawcy powinien stać się obszar dystrybucji farmaceutycznej, który jest dziś wyjątkowo narażony na negatywne skutki nadmiernych regulacji prawnych, barier administracyjnych, a także intensywnych zmian rynkowych – piszą przedstawiciele BCC.

Zdaniem organizacji, w szczególności apteki oraz małe i średnie hurtownie farmaceutyczne poddane są różnego rodzaju zakazom i nakazom wynikającym nie tylko z ustawodawstwa farmaceutycznego, ale często również przesadnej ingerencji nadzoru farmaceutycznego.

„Sprawiedliwym i korzystnym rozwiązaniem byłoby rozszczelnienie rynku dystrybucji i uruchomienie w tym obszarze sił konkurencji, np. poprzez  rozszerzenie możliwości dystrybucyjnych aptek i umożliwienie odsprzedaży zalegających produktów leczniczych innym aptekom czy hurtowniom. Brak możliwości zbytu przez apteki nadmiernych stanów magazynowych produktów leczniczych stanowi obciążenie dla ich finansów i prowadzi do uzależnienia aptek od danej hurtowni farmaceutycznej lub producenta” – uważa BCC.

Konwent zwraca także uwagę na konieczność stworzenia narzędzia regulującego równomierność zaopatrzenia rynku w produkty lecznicze.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH