BCC: szkodliwy pakiet ustaw zdrowotnych

ORGANIZACJE BRANŻOWE

Autor: BCC/rynekaptek.pl   23-03-2011, 15:32

BCC: szkodliwy pakiet ustaw zdrowotnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sejm kończy prace nad rządowym pakietem ustaw zdrowotnych dotyczących m.in. systemu refundacji. W opinii Business Centre Club wiele zapisów w tych ustawach łamie Konstytucję RP.

Rozwiązania te w wielu przypadkach nie spełniają istotnego wymogu dobrego prawa: maksimum celów gospodarczych, środowiskowych i społecznych przy możliwym minimum obciążenia podmiotów gospodarczych i obywateli.

Procedowane ustawy będą głosowane na najbliższym posiedzeniu Sejmu, 24 marca. Ich przyjęcie gwarantuje koalicyjna większość parlamentarna PO-PSL.  Pomimo dokonanych zmian i poprawek, w dalszym ciągu zawierają szereg konstrukcji prawnych naruszających konstytucję, na co - na każdym etapie prac legislacyjnych - zwracał uwagę Business Centre Club.

Ustawa refundacyjna wprowadza urzędowe ceny i marże leków oraz określa 17-proc. limit na refundację. Penalizuje większość legalnych działań przedsiębiorców obecnych na polskim rynku leków. Stwarza nowe bariery prawne i administracyjne. Drastycznie narusza konstytucyjną zasadę
wolności gospodarczej i swobodę zawierania umów.

Po przyjęciu przez Sejm powyższych ustaw  Business Centre Club, wspólnie z innymi podmiotami strony społecznej, zwróci się do Senatu o wprowadzenie zmian, które powinny wyeliminować przepisy niezgodne z konstytucją.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH