BCC: wejście w życie ustawy refundacyjnej to kolejne 97 etatów w administracji

ORGANIZACJE BRANŻOWE

Autor: BCC/rynekaptek.pl   01-04-2011, 09:52

BCC: wejście w życie ustawy refundacyjnej to kolejne 97 etatów w administracji Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zdaniem BCC przyjęta przez Sejm RP ustawa refundacyjna stwarza realną groźbę, że producenci leków, hurtownicy oraz właściciele aptek i punktów aptecznych znikną z rynku lub zostaną przejęte przez zagraniczne firmy.

Ustawa ograniczy też dostęp do tanich leków, co niekorzystne odbije się na pacjentach – uważa BCC. - Jej wejście w życie oznacza kolejnych 97 etatów i związane z tym obciążenia dla budżetu Państwa.

„Jeśli ustawa nie zostanie przez Senat RP poprawiona, to istnieje realne zagrożenie, że firmy branży farmaceutycznej będą generować znaczne straty. Zapisany w ustawie refundacyjnej nowy 3-proc. quasi-podatek oraz tzw. payback (oznaczający de facto 100-proc. ryzyko wnioskodawcy), dotkliwie uderzą w większość  producentów leków i spowodują negatywne skutki dla rynku pracy oraz rozwoju regionalnego” – brzmi stanowisko BCC.

„Podzielamy obawy przedsiębiorców, że przyjęte w ustawie rozwiązania wpłyną niekorzystnie na wyniki finansowe nie tylko producentów leków, ale także hurtowników i aptekarzy. Są jednak niekorzystne przede wszystkim dla pacjentów” – stwierdzają przedstawiciele organizacji.

Zdaniem BCC nieprawdą jest – mimo zapewnień minister zdrowia – że leki będą tańsze. Przeciwnie, ceny leków wzrosną. Potwierdzają to opinie wielu wybitnych ekspertów, a także raporty i stanowiska.

„Zwracamy również uwagę, że realizacja ustawy (wg uzasadnienia rządowego) to 35 nowych etatów w NFZ, conajmniej 15 w Agencji Oceny Technologii Medycznych oraz 20 w Ministerstwie Zdrowia. Do tego należy doliczyć zwiększenie o 10 osób składu obecnej Rady Konsultacyjnej przy AOTM, która jako Rada Przejrzystości będzie liczyła 20 członków, a nowoutworzona Komisja Ekonomiczna (za powołaniem której się opowiadamy) pracować będzie w składzie 17 członków” – wylicza BCC.

BCC, opowiadając się za wprowadzeniem nowych regulacji na rynku leków w Polsce, wyraża przekonanie że Senat RP dostrzeże wskazane nieprawidłowości i zastrzeżenia dotyczące konstytucyjności przyjętych w niej rozwiązań.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH