Farmaceuci oceniają zmiany cen: będzie drożej dla pacjenta

ORGANIZACJE BRANŻOWE

Autor: Katowice OIA/rynekaptek.pl   23-11-2010, 15:00

Farmaceuci oceniają zmiany cen: będzie drożej dla pacjenta Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W opinii projektu w sprawie zmian cen leków autorstwa prezesa Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej Piotra Bohatera, pacjenci zapłacą więcej za leki po zmianach na lstach refundowanych.

Przedstawione projekty zmian na listach refundacyjnych są kontynuacją zwiększania stopnia współpłacenia za leki przez zdecydowaną większość pacjentów – uważa prezes Bohater.

Wprawdzie do listy refundacyjnej dodanych zostało:
- 43 produkty lecznicze zawierające 20 nowych substancji czynnych,
- 14 nowych produktów złożonych,

to w sumarycznej ocenie przedstawionego projektu nowelizacji list refundacyjnych dominują leki, dla których odpłatność pacjenta zwiększy się.

Zdaniem Piotra Bohatera, wzrost zapłaty pacjenta mieści się wprawdzie najczęściej w zakresie do 5 zł w przypadku listy leków podstawowych i uzupełniających, ale dla bardzo dużej liczby leków przepisywanych w chorobach przewlekłych odpłatność pacjentów zwiększy się nawet do 50 zł.

Ponadto w przypadku wielu pacjentów sumaryczny wzrost zapłaty za realizowane recepty będzie wielokrotnością kwot z wyżej wymienionego przedziału.

Stopień współpłacenia przez pacjentów za leki w Polsce jest najwyższy w Unii Europejskiej i niestety przedstawiony projekt nowelizacji list refundacyjnych nie jest krokiem w celu jego zmniejszenia – uważa Piotr Bohater i dodaje:

- Oszczędności na listach refundacyjnych proponowane przez Ministerstwo Zdrowia są tylko pozorne. W wyniku braku stosowania przez pacjentów właściwej farmakoterapii, spowodowanego zbyt małą refundacją leków, znacznie większe wydatki mogą w przyszłości ponieść inne ogniwa systemu ochrony zdrowia, np. w wyniku koniecznego leczenia szpitalnego.

Pełna ocena projektu: www.katowice.oia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH