Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA z zaniepokojeniem przyjął fakt, iż w roku 2010 dokonano tylko jednej aktualizacji listy leków refundowanych.
„INFARMA stoi na stanowisku, że decyzje refundacyjne w Polsce powinny być podejmowane zawsze dla dobra pacjentów, w oparciu o rzetelne dowody naukowe oraz aktualizowane w terminach przewidzianych przepisami prawami. Polscy pacjenci powinni mieć dostęp do innowacyjnych terapii na podobnym poziomie, jak pacjenci w innych krajach europejskich” – czytamy w oświadczeniu Związku.
Przedstawiciele firm farmaceutycznych przypominają, że wydatki publiczne na osobę na refundację leków w Polsce są jednymi z najniższych w UE, zaś poziom współpłacenia pacjentów za leki – najwyższy.
„Dodatkowo proces aktualizacji najnowszej listy leków refundowanych trwał bardzo długo i powodował stan niepewności prawnej dla wszystkich uczestników rynku farmaceutycznego” – uważa branża.
W stanowisku Infarma podkreśla, że podczas ostatniej aktualizacji listy leków refundowanych doszło również do zaskakującej sytuacji, w której dokonano usunięcia długodziałajacych analogów insuliny, które znajdowały się wcześniej w projekcie i uzyskały pozytywne rekomendacje Rady Konsultacyjnej Agencji Oceny Technologii Medycznych oraz decyzje wymagane prawem i zgodne z procedurami refundacyjnymi Ministerstwa Zdrowia.
Listy weszły w życie dopiero w dniu 30 grudnia 2010 roku. W połączeniu z podwyżką VAT na leki, która zaczęła obowiązywać z dniem 1 stycznia 2011 roku sytuacja ta doprowadziła do wielu utrudnień i komplikacji dla aptekarzy, hurtowników i pacjentów.
Infarma wyraża przekonanie, iż w nowym roku 2011 listy leków refundowanych będą aktualizowane w terminach przewidzianych przepisami prawami, a decyzje refundacyjne będą podejmowane w oparciu o rzetelne dowody naukowe.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych