Lewiatan o analogach insulin: powinny być w programie

ORGANIZACJE BRANŻOWE

Autor: Lewiatan/rynekaptek.pl   23-11-2010, 08:49

Lewiatan o analogach insulin: powinny być w programie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan apeluje do Minister Ewy Kopacz o rozwagę przy wpisywaniu długodziałających analogów insuliny na listy leków refundowanych.

Powszechna refundacja analogów insulin stosowanych w terapii cukrzycowej spowoduje gwałtowny i nieuzasadniony wzrost wydatków z budżetu państwa. Koszt analogów jest 2-3 krotnie wyższy niż insuliny ludzkiej przy braku dowodów na wyższą efektywność kliniczną, co potwierdza międzynarodowy ekspert prof. Karl Horvath (współautor metaanalizy Cochrane, stanowiącej podstawę rekomendacji refundacyjnych najważniejszych europejskich agencji oceny technologii medycznych)“ – twierdzi w swoim stanowisku Lewiatan.

Zdaniem organizacji, obecnie wiele krajów wycofuje się z refundacji długodziałających analogów insulin (np. Kanada) lub restrykcyjnie ograniczaj do nich dostęp.

„W zamian za to proponujemy skierowanie refundacji do ściśle określonej grupy pacjentów, w ramach Programu Terapeutycznego NFZ oraz opracowanie mechanizmu kontroli wydatków na refundację długodziałających analogów poprzez określenie podmiotów uprawnionych do podejmowania decyzji o wyborze insulinoterapii: w tym wypadku lekarze specjaliści - diabetolodzy i endokrynolodzy“ – informuje Lewiatan i przedstawia wyliczenia:

- „W Polsce około 2 miliony ludzi choruje na cukrzycę. Blisko 430 tysięcy pacjentów z cukrzycą typu 2 oraz wszyscy pacjenci z cukrzycą typu 1 (ok. 200 tysięcy) są leczeni insuliną. Wydatki NFZ na refundację insulinoterapii w 2009 roku to 10% całego budżetu refundacji leków (ponad 700 mln zł). Kwota przeznaczona na finansowanie z budżetu państwa objętych już refundacją krótkodziałających analogów insulin w ostatnim roku wyniosła 226,2 mln zł“.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH