Mam Haka na Raka, czyli jak oswoić nowotwór

ORGANIZACJE BRANŻOWE

Autor: LJX/rynekaptek.pl   24-11-2010, 10:14

Mam Haka na Raka, czyli jak oswoić nowotwór

W ramach Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży Mam Haka na Raka uczniowie, lekarze, stowarzyszenia i organizacje pacjentów jednoczą się, aby zmieniać postawy społeczeństwa wobec profilaktycznych badań w kierunku nowotworów.

Ideą „Mam Haka na Raka” jest edukacja młodzieży i oswojenie jej z tematyką chorób nowotworowych, tak by czuła się odpowiedzialna za zdrowie i życie, swoje, a także swoich bliskich.

Organizatorem programu „Mam Haka na Raka” jest Polska Unia Onkologii, której celem statutowym jest zmniejszenie śmiertelności na nowotwory poprzez wczesną profilaktykę.  

- W Polsce wciąż zbyt mało ludzi zgłasza się na badania profilaktyczne. Możemy zmienić ten stan rzeczy, między innymi dlatego, że emocjonalne oddziaływanie młodzieży jest nieporównywalnie silniejsze od racjonalnego argumentu dorosłych, a to właśnie ta zależność stanowi fundament  projektu – mówi dr Janusz Meder, Prezes Polskiej Unii Onkologii.

Dotychczasowym efektem działań młodzieży są trzy kampanie społeczne promujące profilaktykę raka piersi (kampania „Wystarczy tak niewiele”), raka szyjki macicy (kampania „Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię”) oraz raka prostaty (kampania „Nie krępuj się, zerwij z milczeniem”).
 

Tematem kolejnej IV edycji „Mam Haka na Raka”, jest profilaktyka raka płuca.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH