NIA: stałe marże i brak rabatów przyczynią się do likwidacji aptek

ORGANIZACJE BRANŻOWE

Autor: OIA Katowice/rynekaptek.pl   11-10-2010, 12:08

NIA: stałe marże i brak rabatów przyczynią się do likwidacji aptek Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naczelna Izba Aptekarska w uwagach do projektu ustawy refundacyjnej wskazuje na niekorzystne dla aptek zmiany sposobu naliczania marży detalicznej.

Obecnie obowiązująca w Polsce tabela detalicznych marż degresywnych dla produktów refundowanych zawiera marże, których wartości procentowe w poszczególnych przedziałach kwotowych należą do najniższych w Europie.

– Apteki mogą funkcjonować, ponieważ otrzymują od hurtowni farmaceutycznych rabat przy zakupie leków refundowanych – najczęściej w granicach od 3 do 8%. Suma marży aptecznej wynikającej z urzędowej tabeli marż oraz rabatu od hurtowni na leki refundowane jest przynajmniej zbliżona do marż detalicznych w aptekach w większości krajów UE – argumentuje NIA.

Do najczęściej wydawanych w polskich aptekach leków refundowanych o cenie detalicznej od 30 do 50 zł marża detaliczna wynosi 16%, a po uwzględnieniu rabatu od hurtowni np. 5 proc. – rzeczywista marża wynosi 21 procent.

Aptekarze obwiają się, że ze względu na stałą marżę hurtową obniżoną do wartości 5 proc. oraz stałą marżę detaliczną nie będzie możliwe otrzymanie przez aptekę rabatu od hurtowni na leki refundowane.

Zdaniem Izby Aptekarskiej, dodatkowo rzeczywista marża apteczna będzie jeszcze znacznie niższa, niż zawarta w tabeli, ponieważ wg projektu ustawy marża apteczna będzie naliczana nie od ceny hurtowej produktów refundowanych, tylko od limitów ustalonych dla poszczególnych grup produktów refundowanych.

Ponieważ wartości tych limitów są w większości przypadków znacznie niższe, niż ceny hurtowe, spowoduje to poważne zminiejszenie i tak już niskiej marży aptecznej.

NIA powołuje się na analizy IMS, z których wynika, że straty średniej apteki w Polsce spowodowane wejściem w życie systemu naliczania marż aptecznych mogą wynosić ok. 5 tys. zł miesięcznie.

– Ponieważ wg wyliczeń IMS od 30 do 40 proc. aptek w Polsce funkcjonuje na granicy płynności finansowej, wejście w życie takiego systemu naliczania marż aptecznych spowoduje w krótkim czasie likwidację od 30 do 40 procent aptek – stwierdza w swoim stanowisku Naczelna Izba Aptekarska.

Treść uwag do projektu ustawy: www.katowice.oia.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH