Naczelna Izba Aptekarska w uwagach do projektu ustawy refundacyjnej wskazuje na niekorzystne dla aptek zmiany sposobu naliczania marży detalicznej.
Obecnie obowiązująca w Polsce tabela detalicznych marż degresywnych dla produktów refundowanych zawiera marże, których wartości procentowe w poszczególnych przedziałach kwotowych należą do najniższych w Europie.
– Apteki mogą funkcjonować, ponieważ otrzymują od hurtowni farmaceutycznych rabat przy zakupie leków refundowanych – najczęściej w granicach od 3 do 8%. Suma marży aptecznej wynikającej z urzędowej tabeli marż oraz rabatu od hurtowni na leki refundowane jest przynajmniej zbliżona do marż detalicznych w aptekach w większości krajów UE – argumentuje NIA.
Do najczęściej wydawanych w polskich aptekach leków refundowanych o cenie detalicznej od 30 do 50 zł marża detaliczna wynosi 16%, a po uwzględnieniu rabatu od hurtowni np. 5 proc. – rzeczywista marża wynosi 21 procent.
Aptekarze obwiają się, że ze względu na stałą marżę hurtową obniżoną do wartości 5 proc. oraz stałą marżę detaliczną nie będzie możliwe otrzymanie przez aptekę rabatu od hurtowni na leki refundowane.
Zdaniem Izby Aptekarskiej, dodatkowo rzeczywista marża apteczna będzie jeszcze znacznie niższa, niż zawarta w tabeli, ponieważ wg projektu ustawy marża apteczna będzie naliczana nie od ceny hurtowej produktów refundowanych, tylko od limitów ustalonych dla poszczególnych grup produktów refundowanych.
Ponieważ wartości tych limitów są w większości przypadków znacznie niższe, niż ceny hurtowe, spowoduje to poważne zminiejszenie i tak już niskiej marży aptecznej.
NIA powołuje się na analizy IMS, z których wynika, że straty średniej apteki w Polsce spowodowane wejściem w życie systemu naliczania marż aptecznych mogą wynosić ok. 5 tys. zł miesięcznie.
– Ponieważ wg wyliczeń IMS od 30 do 40 proc. aptek w Polsce funkcjonuje na granicy płynności finansowej, wejście w życie takiego systemu naliczania marż aptecznych spowoduje w krótkim czasie likwidację od 30 do 40 procent aptek – stwierdza w swoim stanowisku Naczelna Izba Aptekarska.
Treść uwag do projektu ustawy:
www.katowice.oia.pl
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych