Oponenci o ustawie refundacyjnej: zlikwiduje konkurencję na rynku leków

ORGANIZACJE BRANŻOWE

Autor: PAP, PwC, PPTIM/rynekaptek.pl   14-10-2010, 22:25

Oponenci o ustawie refundacyjnej: zlikwiduje konkurencję na rynku leków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

14 października rząd przyjął projekt ustawy o refundacji leków. Tego samego dnia kilka organizacji zaprezentowało swoje zastrzeżenia co do proponowanych zmian.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma zastrzeżenia przede wszystkim do wprowadzenia sztywnych marż na leki refundowane, co zlikwiduje konkurencję pomiędzy hurtowniami i aptekami w zakresie sprzedaży leków refundowanych.

Marże maksymalne zamiast sztywnych
Zdaniem ekspertów UOKiK, po wprowadzeniu ustawy, hurtownik lub aptekarz, nawet jeśli będzie miał możliwość i chęć sprzedaży leku z niższą marżą, nie będzie mógł tego zrobić.

– Efektem będzie ponoszenie przez konsumentów wyższych wydatków na droższe leki, a w konsekwencji ich mniejsza dostępność dla osób o niższych dochodach – przekonuje UOKiK.

W opinii Urzędu, lepszym pomysłem byłoby wprowadzenie marż maksymalnych, dzięki czemu konsumenci mieliby możliwość tańszego zakupu leków, korzystając zarazem z ochrony przed nieuzasadnionym podwyższaniem cen w łańcuchu dystrybucji leków.

– Oczywiście, nasze uwagi nie mają charakteru blokującego i ustawodawca nie ma obowiązku ich uwzględnić. Nie sprzeciwiamy się również ustawie w całości i popieramy konieczność likwidacji patologii na rynku sprzedaży leków refundowanych – podkreśla UOKiK.

Turystyka kontraktowa

Również firma doradcza PwC zwraca uwagę na usztywnienie cen leków jako czynnik, który może oznaczać potencjalny wzrost kosztów po stronie pacjenta, ponieważ blokuje możliwość obniżenia ceny leku w stosunku do wartości ustalonej przez państwo. W rezultacie eliminacji rynkowej konkurencji cenowej, odpłatność pacjenta co do zasady może wzrosnąć.

Zdaniem ekspertów PwC istnieje też ryzyko pogorszenia dostępności leków na rynku. – Ponieważ projekt zakłada daleko idące obniżenie marż hurtowych i aptecznych, hurtownicy będą zmuszeni do daleko idących oszczędności, np. poprzez zmniejszenie częstotliwości dostaw leków do aptek. Część hurtowni może w ogóle zniknąć z rynku – ocenia Mariusz Ignatowicz, partner w PwC i lider zespołu ds. sektora farmaceutycznego i ochrony zdrowia. – Oszczędności będą szukały też apteki, a te najmniej rentowne mogą zamknąć działalność.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH