PKPP Lewiatan o ustawie refundacyjnej

ORGANIZACJE BRANŻOWE

Autor: LJX/rynekaptek.pl   23-03-2011, 09:50

PKPP Lewiatan o ustawie refundacyjnej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wyższe dopłaty pacjentów, braki leków na rynku, likwidowane apteki, zamykane fabryki – w takich czarnych barwach widzi wejście w życie ustawy refundacyjnej PKPP Lewiatan.

„Polska ma najtańsze leki w UE, dzięki temu, że większość z nich jest produkowana w kraju. Tymczasem jeśli projekt ustawy refundacyjnej nie zostanie poprawiony, polskie fabryki leków zaczną przynosić straty i będą zamykane” – twierdzą eksperci organizacji.

Powołują się przy tym na analizy IBnGR, według których krajowe przedsiębiorstwa zaczną przynosić straty na poziomie około 10% rocznie.

„Ich upadek spowoduje monopolizację polskiego rynku leków przez największe koncerny międzynarodowe, które nie mają w Polsce fabryk, nie inwestują w badania i rozwój. Zagraniczne firmy będą w stanie dostosować się do nowego systemu, względnie zaprzestaną dostaw wybranych leków na polski rynek. Taki rozwój sytuacji będzie skrajnie niekorzystny dla gospodarki krajowej, rozwoju nauki, wpływów podatkowych do budżetu państwa, ale również dla zaopatrzenia pacjentów w leki” – ocenia Lewiatan.

Przypomina także o wątpliwościach wielu ekspertów co do konstytucyjności niektórych przepisów ustawy, jak np. przerzucanie przez państwo finansowania opieki zdrowotnej na wybrane podmioty gospodarcze.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH