PKPP: ustawa refundacyjna spowoduje zapaść krajowego przemysłu

ORGANIZACJE BRANŻOWE

Autor: LJX/rynekaptek.pl   24-03-2011, 08:29

PKPP: ustawa refundacyjna spowoduje zapaść krajowego przemysłu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jeśli projekt ustawy refundacyjnej nie zostanie poprawiony, krajowy sektor farmaceutyczny zacznie generować straty - wynika z analizy Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, na którą powołuje się PKPP Lewiatan.

„Zawarty w projekcie ustawy refundacyjnej nowy 3% quasi-podatek i pokrywanie nadwyżek budżetowych NFZ (poprzez konieczność dokonywania zwrotu części przychodów - tzw. payback) uderzą najdotkliwiej krajową branżę farmaceutyczną” – uważa Lewiatan.

Według oceny IBnGR wprowadzenie nowych przepisów refundacyjnych negatywnie odbije się na wynikach finansowych producentów leków. Analizie zostały poddane scenariusze zakładające, że krajowe firmy po wejściu w życie ustawy obniżą ceny leków. 

Przy obniżce cen o 4,5% rentowność sektora farmaceutycznego gwałtownie spada z aktualnego poziomu dodatniego 9,6% do poziomu ujemnego -8,3%. Obniżka o  15% skutkować będzie spadkiem rentowności do poziomu  -10,4% - prognozuje Instytut.

„Spadek rentowności przemysłu farmaceutycznego będzie miał poważne negatywne skutki nie tylko dla producentów, ale także dla pacjentów i całej gospodarki. Pierwszą negatywną konsekwencją będzie konieczność bardzo poważnego ograniczenia inwestycji, a w tym m.in. wydatków na prace badawczo-rozwojowe. Doprowadzi to do szybkiego spadku poziomu innowacyjności krajowych producentów. Ponieważ przemysł farmaceutyczny jest jednym z najbardziej innowacyjnych sektorów w Polsce, spadek jego innowacyjności odbije się negatywnie na poziomie innowacyjności całej polskiej gospodarki” – uważa Lewiatan.

Zdaniem oponentów ustawy, wprowadzenie ustawy negatywnie wpłynie także na zdolności eksportowe polskiego przemysłu farmaceutycznego. Stanie się to wskutek pogorszenia konkurencyjności polskich producentów, którzy nie będą w stanie konkurować z firmami zagranicznymi w zakresie leków biotechnologicznych. Konsekwencją będzie dalsze pogłębianie się deficytu handlowego.

Krajowi producenci zaspokajają 55% popytu na leki w Polsce, jednak udział ten od lat systematycznie maleje.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH