Poznań: Kongres Międzynarodowej Federacji Farmaceutów Katolickich

ORGANIZACJE BRANŻOWE

Autor: KAI/rynekaptek.pl   12-09-2009, 13:48

Poznań: Kongres Międzynarodowej Federacji Farmaceutów Katolickich Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mszą w poznańskiej katedrze rozpoczął się Kongres Międzynarodowej Federacji Farmaceutów Katolickich. Liturgii przewodniczył abp Stanisław Gądecki, który zwrócił się z apelem do farmaceutów o poszanowanie godności każdego człowieka.

W kongresie bierze udział ok. 120 farmaceutów z kilkudziesięciu krajów świata, m.in. z Malezji, Gabonu, Włoch, Francji, Hiszpanii i Niemiec – informuje Katolicka Agencja Informacyjna.

Stolicę Apostolską reprezentuje abp Zygmunt Zimowski i ks. prałat Dariusz Giers z Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Abp Zimowski wygłosi w niedzielę (13 września) referat na temat dostępu do leków dla osób najuboższych, szczególnie dzieci, w dobie światowego kryzysu ekonomicznego.

– Etykę i odpowiedzialność farmaceuty trzeba widzieć w kontekście i na tle godności człowieka, która przynależy każdej ludzkiej osobie na mocy stworzenia i odkupienia – mówił do wiernych abp Gądecki. W przesłaniu wygłoszonym w języku francuskim, niemieckim i włoskim, metropolita poznański zwrócił uwagę, że poszanowanie godności człowieka nie może zależeć od aktualnego stanu rozwoju lub zdrowia człowieka, ani od żadnego jego osobistego przymiotu.

Jego zdaniem, posługa farmaceuty domaga się szacunku wobec każdego potrzebującego człowieka.

– Trzeba być ciągle świadomym szczególnego moralnego wymiaru wszystkich zawodów medycznych. To pracownicy służby zdrowia dotykają podstawowych dóbr osoby: życia i zdrowia. Musimy pamiętać, że im większe jest dobro osobowe, tym większe jest niebezpieczeństwo jego naruszenia i tym większa jest nasza odpowiedzialność – podkreślił wiceprzewodniczący Episkopatu Polski.

W homilii abp Gądecki ukazał biblijne spojrzenie na farmację i lekarstwa, lecznicze słowo i granice leczenia. Podkreślił, że podobnie jak całe stworzenie, również lekarstwa są dziełem Bożym, dlatego też farmaceuta nie może posługiwać się nimi przeciwko Bogu.

– Farmaceuci mają prawo do sprzeciwu sumienia i nie muszą uczestniczyć w dostarczaniu środków mających wyraźnie nieetyczne cele - przekonywał abp Gądecki.

Kongres Katolickich Farmaceutów w Poznaniu potrwa do poniedziałku (14 września). Jego tematem jest bezpieczeństwo leku, etyka i świadomość farmaceuty. Uczestnicy zjazdu będą dyskutować m.in. na temat roli kultury wartości w zarządzaniu apteką, sprzeciwu sumienia farmaceutów czy systemu zapewnienia bezpieczeństwa farmakoterapii w firmie farmaceutycznej.

Kongresy Międzynarodowej Federacji Farmaceutów Katolickich odbywają się co dwa lata w różnych krajach świata.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH