Producenci leków generycznych popierają zalecenia zawarte w raporcie Komisji Europejskiej

ORGANIZACJE BRANŻOWE

Autor: PZPPF/rynekaptek.pl   12-11-2009, 06:25

Producenci leków generycznych popierają zalecenia zawarte w raporcie Komisji Europejskiej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rynek polski nie jest wyjątkiem w Europie. Zagraniczne koncerny farmaceutyczne stosują również w naszym rynku opisane przez Komisję Europejską metody blokowania dostępu pacjentów do tańszych leków generycznych - czytamy na stronie Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

PZPPF, zrzeszający krajowych producentów leków, w pełni popiera zalecenia zawarte w raporcie Komisji Europejskiej z badania sektora farmaceutycznego ogłoszonego wczoraj w Brukseli.

Poza kampaniami informacyjnymi podważającymi zaufanie do leków generycznych, odnotowujemy próby ingerencji w procesy rejestracji poprzez procesy sądowe wytaczane Ministrowi Zdrowia – informuje PZPPF.

Prowadzone są też spory sądowe przeciwko producentom leków generycznych z jednoczesnym wystąpieniem do sądu o wydanie zakazu sprzedaży leków generycznych na czas procesu. Nawet, jeśli producent leku generycznego po kilku latach wygrywa proces, jego straty związane z wstrzymaniem produkcji są nie do odrobienia. Traci na tym też NFZ. Z tytułu zablokowania sprzedaży tylko jednego leku na czas procesu NFZ stracił około 100 mln zł.

Dzięki tańszym lekom produkowanym w kraju pacjenci i budżet oszczędzają rocznie około 7 mld zł. Każde opóźnianie wejścia na rynek leku generycznego skutkuje więc stratami finansowymi NFZ i pacjentów.

Komisja zaapelowała do państw członkowskich o „ znaczne przyspieszenie procedur zatwierdzania leków generycznych. (…) Produkty generyczne powinny automatycznie/natychmiast (po uzyskaniu pozwolenia) być objęte refundacją.”

Postulaty Komisji Europejskie realizuje projekt ustawy refundacyjnej PZPPF złożony w Ministerstwie Zdrowia. Zaproponowaliśmy dwie ścieżki wpisu na listę leków refundowanych. Dla nowych leków głównym kryterium wpisu będzie wartość dodana terapeutyczna leku i stosunek jego kosztów do efektów zdrowotnych. Ceny leków generycznych powinien kształtować rynek, a wpis na listę refundacyjną ma następować automatycznie.

Zapisy zawarte w projekcie ustawy będą też zapobiegać patologiom ograniczającym konkurencję na rynku leków w Polsce. Likwidują rabaty, które nie przekładają się na zysk finansującego zakup leku refundowanego NFZ. Obecny system powszechnego rabatowania, niezależnie od uciążliwości dla chorego wynikających z różnych cen tych samych leków w aptekach powoduje załamanie się mechanizmów działających w kierunku oszczędności wydatków na leki. Praktycznie niweluje on system stymulujący pacjenta i lekarza do stosowania leków tańszych – brzmi stanowisko PZPPF.

Sprawozdanie końcowe oraz dalsze informacje dotyczące badania sektora farmaceutycznego znajduje się na stronie:
http://ec.europa.eu/comm/competition/sectors/pharmaceuticals/inquiry/index.html
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH