PTD pisze do premiera w sprawie insulin

ORGANIZACJE BRANŻOWE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   20-12-2010, 15:53

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne skierowało do premiera Donalda Tuska list, w którym wyraziło swoje zaniepokojenie opóźnieniem wejścia w życie listy leków refundowanych.

Na liście miały znaleźć się analogi insulin długodziałających. Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję uzależniającą wpisanie analogów od efektów obrad Europejskiej Agencji Leków (EMA). Jednak Agencja nie zajęła się podczas obrad tematem insulin. Chodziło o stwierdzenie czy analogi mają działanie onkogenne.

PTD uważa, że nie ma danych kwestionujących bezpieczeństwo analogów insulinowych. Towarzystwo informuje, że podczas obrad EMA nie dyskutowano „żadnych aspektów dotyczących insulin ani innego rodzaju terapii przeciwcukrzycowej".

- Dla środowiska diabetologów jest oczywiste, że o losie refundacji insulin analogowych w naszym kraju nie decydują wyłącznie względy merytoryczne, naukowe czy kliniczne, ale w znacznym stopniu także biznesowe - podkreślono w piśmie.

Przeciwko decyzji resortu zdrowia o wpisaniu analogów na listy leków refundowanych protestowała Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Jej zdaniem insuliny analogowe powinny być refundowane tylko w przypadku chorych, dla których są niezbędne z przyczyn medycznych.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH