PZPPF: zamrażanie wydatków na refundację grozi amputacją

ORGANIZACJE BRANŻOWE

Autor: PZPPF/rynekaptek.pl   28-12-2010, 10:03

PZPPF: zamrażanie wydatków na refundację grozi amputacją Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W projekcie ustawy refundacyjnej próbuje się zamrozić środki przeznaczane na refundację leków na poziomie, który jest jednym z najniższych wśród krajów o podobnym stopniu rozwoju.

Zdaniem Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF), w sytuacji starzenia się społeczeństwa i rosnących potrzeb leczenia farmakologicznego może to skutkować ograniczeniem dostępu do leków.

Udział wszystkich wydatków na leki w wydatkach na ochronę zdrowia w Polsce wydaje się relatywnie wysoki: 22,6% w 2008 roku. Jednak w porównaniu z krajami o zbliżonym stopniu rozwoju gospodarczego poziom ten jest umiarkowany: Węgry: 31%, Litwa 25%, Rumunia 25%. W krajach bogatszych udział ten jest niższy, ale nominalnie nakłady na ochronę zdrowia są znacznie wyższe.

Zdaniem przedstawicieli organizacji, zamrażanie wydatków na refundację może skutkować utrudnieniami w dostępie do farmakoterapii: - W 2009 r. na refundację leków przeznaczono 10,4 mld zł, tj. 18,91% budżetu na świadczenia opieki zdrowotnej ogółem. Gdyby zastosować zaproponowane w projekcie ustawy ograniczenie wydatków na leki do 17%, kwota ta zmniejszyłaby się do mniej niż 9,4 mld zł, czyli byłaby niższa o 1 mld zł – stwierdza PZPPF.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH