W projekcie ustawy refundacyjnej próbuje się zamrozić środki przeznaczane na refundację leków na poziomie, który jest jednym z najniższych wśród krajów o podobnym stopniu rozwoju.
Obniżanie udziału procentowego wydatków na lekiw kosztach świadczeń zdrowotnychw sytuacji zwiększających się potrzebleczenia farmakologicznego zewzględu na starzenie się społeczeń stwa, rosnącą świadomość zdrowotną i pojawianie się nowych skutecznychterapii wielu chorób – możespowodować, że budżet na refundacjęstanie się dotkliwie niewystarczający.
PZPPF zauważa, żeograniczanie wydatków na leki jest również niebezpieczne z powodubardzo dynamicznie rosnących kosztów programów terapeutycznychi chemioterapii.
„W 2009 roku koszty programów terapeutycznych stanowiły 10 % nakładów na całość refundacji, ale co ważniejsze w ciągu trzech lat zwiększyły się dwukrotnie. Wydatki na chemioterapię stanowiły 11, 5% budżetu na refundację i zwiększyły się w ciągu ostatnich trzech lat aż pięciokrotnie. Tymczasem wydatki na refundację apteczną w tym samym czasie wzrosły zaledwieo 1/5” – szacuje Związek.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych