PZPPF: zamrażanie wydatków na refundację grozi amputacją

ORGANIZACJE BRANŻOWE

Autor: PZPPF/rynekaptek.pl   28-12-2010, 10:03

PZPPF: zamrażanie wydatków na refundację grozi amputacją Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W projekcie ustawy refundacyjnej próbuje się zamrozić środki przeznaczane na refundację leków na poziomie, który jest jednym z najniższych wśród krajów o podobnym stopniu rozwoju.


Obniżanie udziału procentowego wydatków na leki w kosztach świadczeń zdrowotnych w sytuacji zwiększających się potrzeb leczenia farmakologicznego ze względu na starzenie się społeczeń stwa, rosnącą świadomość zdrowotną i pojawianie się nowych skutecznych terapii wielu chorób – może spowodować, że budżet na refundację stanie się dotkliwie niewystarczający.
PZPPF zauważa, że ograniczanie wydatków na leki jest również niebezpieczne z powodu bardzo dynamicznie rosnących kosztów programów terapeutycznychi chemioterapii.

„W 2009 roku koszty programów terapeutycznych stanowiły 10 % nakładów na całość refundacji, ale co ważniejsze w ciągu trzech lat zwiększyły się dwukrotnie. Wydatki na chemioterapię stanowiły 11, 5% budżetu na refundację i zwiększyły się w ciągu ostatnich trzech lat aż pięciokrotnie. Tymczasem wydatki na refundację apteczną w tym samym czasie wzrosły zaledwie
o 1/5” – szacuje Związek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH