W Wielkopolsce lekarze nie zaszczepią szczepionką przyniesioną z apteki

ORGANIZACJE BRANŻOWE

Autor: WPZ/rynekaptek.pl   17-03-2011, 09:40

W Wielkopolsce lekarze nie zaszczepią szczepionką przyniesioną z apteki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Stanowisko Wielkopolskiego Porozumienia Zielonogórskiego w sprawie bezpieczeństwa i przestrzegania procedur przechowywania szczepionek.

Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie reprezentujący świadczeniodawców podstawowej oraz ambulatoryjnej opieki zdrowotnej z Wielkopolski stoi na stanowisku, że wszystkie szczepionki, dla bezpieczeństwa ich stosowania, muszą być transportowane i przechowywane z zachowaniem łańcucha chłodniczego wymaganego ustawą, dlatego są dostępne dla pacjentów w gabinetach lekarskich i punktach szczepień.

Za szczepienie odpowiada lekarz
Lekarze rodzinni z WPZ uważają, że nie ma różnicy, czy szczepionka jest obowiązkowa, czy zalecana - procedury transportowania i przechowywania szczepionek są takie same, a za wykonaną usługę, czyli szczepienie, odpowiada lekarz. 

„Uważamy wprowadzenie takiego rygorystycznego obostrzenia za bezwzględnie konieczne, ponieważ transport szczepionki musi odbywać się zgodnie z zasadami opracowanymi dla zachowania ciągu cyklu chłodniczego. Żaden lekarz nie jest w stanie stwierdzić, czy dana szczepionka, noszona przez pacjenta, z całą pewnością była transportowana i przechowywana zgodnie z tymi zasadami. W razie wystąpienia powikłań, kto i jak będzie w stanie określić, czy to odczyn poszczepienny, czy reakcja na źle transportowaną i przechowywaną szczepionkę - komentuje doktor Bożena Janicka z Wielkopolskiego Porozumienia.

Dodaje, że żaden z producentów szczepionki nie uzna wówczas objawów, które wystąpiły u pacjenta po szczepieniu, jako odczyn poszczepienny, jeżeli nie będzie 100% pewności co do zachowania, w czasie transportu szczepionki, zasad ustalonych dla zachowania ciągu chłodniczego. „Unikanie powikłań jest naszym obowiązkiem” – deklaruje.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH