10 października: Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

PO GODZINACH

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   09-10-2020, 14:04

10 października: Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego Ideą Koalicji dla Psychiatrii jest działanie na rzecz poprawy sytuacji osób z zaburzeniami psychicznymi oraz osób doświadczających kryzysu psychicznego (fot. Pixabay)

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, którego ideą jest promocja zdrowia psychicznego oraz profilaktyka zaburzeń psychicznych, organizowany jest corocznie 10 października od 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego.

W tym roku, z racji zagrożenia panującą pandemią wirusa SARS-CoV-2, która wpływa na stan zdrowia psychicznego milionów ludzi, hasłem przewodnim wydarzenia stało się: Zdrowie Psychiczne dla Wszystkich. Większe nakłady – Większa dostępność.

Są to także hasła, które przyświecają nowo powstałej "Koalicji dla Psychiatrii", będącej efektem współpracy Fundacji Wygrajmy Zdrowie z Fundacją eFkropka, Stowarzyszeniem Asystentów Zdrowienia oraz Stowarzyszeniem Otwarte Drzwi.

- Nie mamy obecnie dokładnych danych wskazujących na wpływ pandemii SARS-CoV-2 na poszczególne zaburzenia psychiczne. Można jednak stwierdzić, że wirus SARS-CoV-2 jest bezsprzecznie negatywnym bodźcem spowalniającym proces zdrowienia osób w kryzysie, jak i przyczyniającym się do pogłębiania stanów już chorobowych. W opublikowanym w maju tego roku raporcie ONZ dotyczącym związku COVID-19 ze zdrowiem psychicznym, specjaliści biją na alarm przewidując pogarszanie się statystyk dotyczących problemów ze zdrowiem psychicznym, potrzebę inwestycji w promocję zdrowia psychicznego oraz opieki nad osobami z zaburzeniami – podkreśla prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy ds. psychiatrii.

- Musimy głośno mówić zarówno o zaburzeniach, jak i chorobach psychicznych i zaprzestać stygmatyzacji osób dotkniętych np. depresją, stanami lękowymi, schizofrenią - dodaje.

Ideą Koalicji dla Psychiatrii jest działanie na rzecz poprawy sytuacji osób z zaburzeniami psychicznymi oraz osób doświadczających kryzysu psychicznego. Koalicja jest otwarta na współpracę z kolejnymi organizacjami pacjenckimi, fundacjami, stowarzyszeniami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH