
10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom - przypomina resort zdrowia. W Polsce każdego dnia 15 osób odbiera sobie życie.
- Dlatego postulujemy wykreślenie pkt. 22 w art. 17 ust. 1a w ustawie o systemie informacji medycznej. Mamy świadomość, że są grupy społeczne, w których wskaźniki prób samobójczych i samobójstw są wielokrotnie większe niż w ogólnej populacji. Tworzenie rejestru po próbach samobójczych jednoznacznie będzie prowadziło do połączenia grupy ryzyka z naznaczaniem odmiennością i niepełnosprawnością - wskazuje PTP.
Zastrzeżenia Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wobec tworzenia personalnych rejestrów samobójców nie są sprzeciwem wobec badań nad profilaktyką samobójstw. Mają chronić tożsamość i autonomię jednostki przed - często odległymi, konsekwencjami samobójczego epizodu. Badania profilaktyczne powinny być rozwijane i wspomagane w pełni anonimową bazą danych.
- Ważniejsza jest jednak powszechna edukacja społeczna, szczególnie w grupie dzieci i młodzieży, uwrażliwiająca na cierpienie innych, pozwalająca identyfikować zagrożenie samobójstwem, sprzeciwiająca się piętnowaniu i naznaczaniu - podkreślają eksperci.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych