1000 lat minęło, a receptura nadal jest skuteczna

PO GODZINACH

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   07-06-2017, 15:02

1000 lat minęło, a receptura nadal jest skuteczna W tej ponad tysiącletniej księdze tej znajduje się wiele recept na leki

Międzynarodowy zespół uczonych różnych dziedzin, od badaczy średniowiecza po mikrobiologów, zabrał się za przeglądanie najstarszych manuskryptów, aby sprawdzić, jak dawni medycy radzili sobie z infekcjami bakteryjnymi. Z jakim efektem?

Brytyjscy badacze z różnych dziedzin usiedli wspólnie nad jedną z najstarszych w historii ksiąg medycznych „Bald’s Leechbook”, poszukując w niej przepisów, które być może przetrwały próbę czasu. Swój projekt nazwali „AncientBiotics”.

W tej ponad tysiącletniej księdze znajduje się wiele recept na leki przeciw różnym infekcjom, zapaleniom czy bólom. Uwagę badaczy przykuł jeden przepis, który autor dzieła określił jako „najlepszy lek”.  Chodziło o miksturę, która jest stosowana do leczenia zakażeń powieki, jak ustalili chodziło o jęczmień wywoływany przez bakterie gronkowca złocistego.

Jak się jednak okazało naprawdę działał. Kiedy uczeni pierwszy raz zajrzeli do laboratorium, żeby sprawdzić, jak sobie radzi z gronkowcem, nie mogli uwierzyć w to, co widzą. Tam, gdzie podali lek przygotowany zgodnie ze sztuką, zastali dosłownie pobojowisko. Zaledwie jedna na tysiąc bakterii gronkowca złocistego zdołała przeżyć.

Więcej: wyborcza.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH