
Międzynarodowy zespół uczonych różnych dziedzin, od badaczy średniowiecza po mikrobiologów, zabrał się za przeglądanie najstarszych manuskryptów, aby sprawdzić, jak dawni medycy radzili sobie z infekcjami bakteryjnymi. Z jakim efektem?
Brytyjscy badacze z różnych dziedzin usiedli wspólnie nad jedną z najstarszych w historii ksiąg medycznych „Bald’s Leechbook”, poszukując w niej przepisów, które być może przetrwały próbę czasu. Swój projekt nazwali „AncientBiotics”.
W tej ponad tysiącletniej księdze znajduje się wiele recept na leki przeciw różnym infekcjom, zapaleniom czy bólom. Uwagę badaczy przykuł jeden przepis, który autor dzieła określił jako „najlepszy lek”. Chodziło o miksturę, która jest stosowana do leczenia zakażeń powieki, jak ustalili chodziło o jęczmień wywoływany przez bakterie gronkowca złocistego.
Jak się jednak okazało naprawdę działał. Kiedy uczeni pierwszy raz zajrzeli do laboratorium, żeby sprawdzić, jak sobie radzi z gronkowcem, nie mogli uwierzyć w to, co widzą. Tam, gdzie podali lek przygotowany zgodnie ze sztuką, zastali dosłownie pobojowisko. Zaledwie jedna na tysiąc bakterii gronkowca złocistego zdołała przeżyć.
Więcej: wyborcza.pl
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych