1000 lat minęło, a receptura nadal jest skuteczna

PO GODZINACH

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   07-06-2017, 15:02

1000 lat minęło, a receptura nadal jest skuteczna Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Międzynarodowy zespół uczonych różnych dziedzin, od badaczy średniowiecza po mikrobiologów, zabrał się za przeglądanie najstarszych manuskryptów, aby sprawdzić, jak dawni medycy radzili sobie z infekcjami bakteryjnymi. Z jakim efektem?

Brytyjscy badacze z różnych dziedzin usiedli wspólnie nad jedną z najstarszych w historii ksiąg medycznych „Bald’s Leechbook”, poszukując w niej przepisów, które być może przetrwały próbę czasu. Swój projekt nazwali „AncientBiotics”.

W tej ponad tysiącletniej księdze znajduje się wiele recept na leki przeciw różnym infekcjom, zapaleniom czy bólom. Uwagę badaczy przykuł jeden przepis, który autor dzieła określił jako „najlepszy lek”.  Chodziło o miksturę, która jest stosowana do leczenia zakażeń powieki, jak ustalili chodziło o jęczmień wywoływany przez bakterie gronkowca złocistego.

Jak się jednak okazało naprawdę działał. Kiedy uczeni pierwszy raz zajrzeli do laboratorium, żeby sprawdzić, jak sobie radzi z gronkowcem, nie mogli uwierzyć w to, co widzą. Tam, gdzie podali lek przygotowany zgodnie ze sztuką, zastali dosłownie pobojowisko. Zaledwie jedna na tysiąc bakterii gronkowca złocistego zdołała przeżyć.

Więcej: wyborcza.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH