15 września: Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię

PO GODZINACH

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   15-09-2020, 15:25

15 września: Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

15 września obchodzimy Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię. Schizofrenia
to jedna z najbardziej stygmatyzujących i najcięższych chorób przewlekłych z obszaru zdrowia psychicznego.

15 września obchodzimy Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię. Schizofrenia
to jedna z najbardziej stygmatyzujących i najcięższych chorób przewlekłych z obszaru zdrowia psychicznego. W 2019 roku szacowana liczba osób dorosłych w Polsce, chorych na schizofrenię, wynosiła ok. 250 tys., ze świadczeń medycznych skorzystało 182 tys. osób. 

Schizofrenia nazywana jest chorobą ludzi młodych. Średni wiek zachorowania u kobiet przypada miedzy 25 a 34 rokiem życia, u mężczyzn natomiast pierwsze objawy obserwuje się jeszcze wcześniej ‑ między 15 a 24 rokiem życia. Światowy Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię ma na celu przeciwdziałanie dyskryminacji osób chorych psychicznie oraz wzrost akceptacji społeczeństwa wobec osób chorych na schizofrenię.

W społeczeństwie od lat funkcjonuje błędne myślenie utożsamiające schizofrenię jako chorobę objawiającą się wyłącznie omami i urojeniami. Ta jednostka chorobowa jest bardziej skomplikowana. Schizofrenie charakteryzują głębokie zaburzenia myślenia, w przebiegu których dochodzi do braku spójności pomiędzy myśleniem, emocjami i zachowaniem.

Objawy schizofrenii są dwojakiego typu. Do objawów pozytywnych, inaczej nazywanych wytwórczymi, zalicza się m.in. urojenia i omamy, jednak obok tych objawów, występują także objawy negatywne, inaczej ubytkowe, które odpowiadają za okresy zubożenia emocjonalnego, apatię, wycofanie się z życia społecznego, zawodowego i rodzinnego. O ile objawy pozytywne w schizofrenii są łatwiej zauważalne dla otocznia, osoby chore na schizofrenię, u których przeważają objawy negatywne, to pacjenci praktycznie niewidoczni.

Ponadto wokół chorób psychicznych funkcjonuje wiele mitów, a są to choroby, które trzeba i da się leczyć. Kluczowa dla leczenia schizofrenii jest świadomość występowania dwojakich objawów, odpowiednia diagnoza oraz dostęp do terapii, zarówno tych lekowych jak i psychoterapii, psychoedukacji ukierunkowanej na współpracę pacjenta z rodziną, czy socjoterapii w celu podtrzymania funkcjonowania społecznego, rodzinnego i zawodowego chorego. Mnogość i złożone podłoże różnych objawów schizofrenii sprawia, że leczenie tego schorzenia jest procesem przewlekłym, który często wymaga nie tylko zaangażowania pacjenta, ale i jego opiekunów. Dlatego tak ważne jest wielostronne wspieranie pacjenta w procesie leczenia.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH