
Szpital Specjalistyczny im. prof. Emila Michałowskiego w Katowicach rozpoczął 15 września internetową kampanię profilaktyczno-informacyjną, zachęcając do regularnych badań urologicznych służących wykrywaniu raka prostaty. 15 września to Europejski Dzień Prostaty.
Z danych katowickiej placówki urologicznej wynika, że każdego roku w Polsce raka prostaty diagnozuje się u ponad 15 tys. mężczyzn. To drugi pod względem zachorowań i trzeci pod kątem śmiertelności nowotwór złośliwy. Powoduje 5 tys. zgonów rocznie, a w ostatnich 30 latach zachorowalność na raka stercza wzrosła aż siedmiokrotnie.
Regularne wizyty u urologa pozwalają odpowiednio wcześnie wykryć ewentualną chorobę i podjąć stosowne leczenie - przekonują lekarze z katowickiego szpitala im. Michałowskiego w krótkich filmach publikowanych na facebookowym profilu tego ośrodka.
W ramach rozpoczętej we wtorek kampanii specjaliści dzielą się z mężczyznami wiedzą na temat działań profilaktycznych służących zapobieganiu rakowi prostaty poprzez dietę czy proste ćwiczenia. Przybliżają też informacje o diagnostyce i sposobie leczenia w razie zachorowania.
- Kampania ma skłonić pacjentów do dbania o prostatę poprzez odpowiednią dietę, której symbolem i głównym składnikiem może być pomidor. Warzywo to, dzięki wysokiej zawartości likopenu - naturalnego przeciwutleniacza - wykazuje silne działanie antynowotworowe, w szczególności chroni przed rakiem prostaty - wskazuje wiceprezes szpitala Patrycja Onak.
Zdaniem ekspertów wystarczą dwa posiłki tygodniowo z dodatkiem pomidorów, aby ograniczyć ryzyko rozwoju raka prostaty nawet o jedną czwartą. Zalecane jest codzienne dostarczanie organizmowi przeciwutleniaczy. Ważne jest także obserwowanie swojego ciała w zakresie układu moczowo-płciowego. Niepokojące sygnały, mogące świadczyć o konieczności konsultacji z lekarzem, to np. częstsze oddawanie moczu, ból w czasie oddawania moczu czy krwiomocz.
Każdy mężczyzna około 50. roku życia powinien regularnie badać gruczoł krokowy u urologa, a wynik badania krwi pod kątem wskaźnika PSA musi być zawsze interpretowany przez lekarza - przypominają specjaliści.
Do regularnych badań urologicznych zachęca także Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach. - Jeśli 15 września będzie dobrą okazją, by przełamać bariery, wstyd, niechęć i wybrać się do specjalisty - to będzie ważny krok do przodu w walce z rakiem prostaty - mówi ordynator oddziału urologii w gliwickim szpitalu dr Andrzej Kupilas.
Jego zdaniem największymi sprzymierzeńcami raka prostaty są: brak świadomości, odpowiedniej wiedzy, niechęć do wizyty u urologa, niepotrzebny wstyd, a najczęściej - wszystkie te czynniki. Ekspert przekonuje, że proste badanie u specjalisty, określenie poziomu białka (tzw. PSA) we krwi mogą zasygnalizować, że mamy do czynienia z nowotworem na bardzo wczesnym, w pełni uleczalnym etapie rozwoju.
Marek Błoński, PAP
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych