21 września: Światowy Dzień Choroby Alzheimera

PO GODZINACH

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   21-09-2020, 15:05

21 września: Światowy Dzień Choroby Alzheimera Światowy Dzień Choroby Alzheimera obchodzony jest corocznie 21 września (fot. Pixabay)

21 września obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Z tej okazji Polskie Towarzystwo Neurologiczne przypomina o najważniejszych potrzebach i problemach pacjentów dotkniętych tą chorobą i ich bliskich.

i psychologa w jednym miejscu i czasie. Jest to postępowanie nie tylko tańsze, ale i znacznie przyjaźniejsze dla pacjentów, dla których hospitalizacja i kilkudniowy pobyt szpitalu w oderwaniu od bliskich i domu jest traumą. W efekcie takiego przeżycia pogarsza się stan psychofizyczny tych chorych.

W Polsce brakuje takich ośrodków, na co zwraca uwagę Polskie Towarzystwo Neurologiczne. To zresztą tylko jeden z wielu problemów związanych z opieką nad pacjentami z chorobą Alzheimera. Specjaliści wyliczają wśród nich m.in: braki kadrowe i zbyt mało miejsc rezydenckich w neurologii (Polskie Towarzystwo Neurologiczne od wielu lat zabiega o wpisanie neurologii na listę specjalizacji priorytetowych, ale nic się w tej kwestii nie zmienia); brak ośrodków zajmujących się rehabilitacją ruchową tych szczególnych chorych oraz znaczne niedobory miejsc w placówkach opiekuńczo-leczniczych (domach dziennego pobytu, domach czasowego pobytu i domach opieki długoterminowej nastawionych na opiekę nad chorymi z otępieniem). Dlatego też w Polsce ciężar opieki nad pacjentami z chorobą Alzheimera spoczywa głównie na ich bliskich.

Światowy Dzień Choroby Alzheimera obchodzony jest corocznie 21 września.

Materiał został przygotowany przez Polskie Towarzystwo Neurologiczne w ramach kampanii Neurologia bliżej niż myślisz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH