
Dzień Nowotworów Mieloproliferacyjnych, Dzień Wiedzy o Chłoniaku, Dzień Mielofibrozy, Dzień Świadomości Przewlekłej Białaczki Szpikowej – wszystkie te dni specjalne obchodzone
są we wrześniu – odpowiednio 12, 15, 19 i 22 września.
Przewlekła białaczka szpikowa jest nowotworem powstającym i rozwijającym się w szpiku kostnym, w której organizm pacjenta wytwarza nowotworowe białe krwinki. Należy do grupy chorób mieloproliferacyjnych.
Cechą charakterystyczną przewlekłej białaczki szpikowej jest obecność chromosomu Philadelphia i genu BCR/ABL. Tej cechy nie spotyka się w innych chorobach mieloproliferacyjnych. Każdego roku w Polsce zapada na nią ok. 350 osób. U ok. 20% z nich choroba wykrywana jest przypadkowo, przy okazji rutynowych badań np. morfologii krwi. Zwiększona liczba białych krwinek (leukocytoza) w badaniu morfologicznym pozwala na rozpoczęcie dalszej diagnostyki.
Niemal u każdego pacjenta (u 95%) z PBSz występuje tzw. chromosom Philadelphia (PH+). Powstaje on na skutek wymiany fragmentów chromosomów 9 i 22, które oddzielają się i zamieniają miejscami. Dlatego każdego roku 22. września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości Przewlekłej Białaczki Szpikowej.
Objawy przewlekłej białaczki szpikowej takie jak zmęczenie, uczucie pełności w lewej części jamy brzusznej, utrata masy ciała, krwawienia, gorączka, utrata apetytu, nawracające zakażenia są ogólne i niejednoznaczne. Chociaż początkowo nowotwór nie daje żadnych objawów, bardzo istotne jest jego wczesne wykrycie i szybkie wdrożenie skutecznego leczenia. Jeszcze 20 lat temu pacjenci z przewlekłą białaczką szpikową (PBSz) w momencie diagnozy uświadamiali sobie, że mają przed sobą 4-5 lat życia. Wraz z pojawieniem się inhibitorów kinaz tyrozynowych wkroczyliśmy w nową erę - chorobę śmiertelną zamieniliśmy w przewlekłą.
Dzień Nowotworów Mieloproliferacyjnych, Dzień Wiedzy o Chłoniaku, Dzień Mielofibrozy, Dzień Świadomości Przewlekłej Białaczki Szpikowej – wszystkie te dni specjalne obchodzone są we wrześniu – odpowiednio 12, 15, 19 i 22 września.
Poprawa wykrywalności chorób hematologicznych poprzez edukację nt. objawów i istoty wczesnej diagnostyki w powodzeniu terapii to główny cel kampanii edukacyjnej „Odpowiedź masz we krwi”.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych