
Osoby dojrzałe, angażujące się w aktywny sposób w życie społeczne są zdrowsze, szczęśliwsze, lepiej funkcjonują w społeczeństwie. Największe korzyści przynosi wolontariat.
W Stanach Zjednoczonych w wolontariat zaangażowany jest co czwarty mieszkaniec po 55. roku życia. Starsi Amerykanie prowadzą warsztaty dla społeczności lokalnej, spotyka się z uczniami, odwiedzają chorych i samotnych, organizują lokalne imprezy - pisze Gazeta Wyborcza.
W Polsce zainteresowanie taką formą spędzania czasu przez starsze osoby jest ponaddwukrotnie mniejsze niż średnia Unii Europejskiej. Najchętniej w altruistyczną pracę włączają się Islandczycy, Holendrzy, Szwedzi, Austriacy, Duńczycy, Finowie i Norwegowie - ponad połowa starszych obywateli. I to właśnie w tych krajach żyje się dojrzałym ludziom najlepiej.
Polski scenariusz starości jest inny. Po przejściu na emeryturę ludzie zwykle zostają w domu. Sporadycznie ktoś zaangażuje się w działanie organizacji pozarządowych, niewielu śledzi wydarzenia kulturalne. Doskwiera samotność - jak podają autorzy raportu "Aktywni seniorzy", aż 40 proc. starszych ludzi w Polsce nie ma przyjaciół.
A właśnie, jak pokazały wyniki amerykańskich badań to osoby pomagające innym dłużej żyją, są zdrowsze lepiej funkcjonują w społeczeństwie i mają niższe ryzyko depresji. Niestety wśród Polaków aktywność w wolontariacie zgłasza jedynie co dziesiąty dojrzały człowiek (badania stowarzyszenia Klon/Jawor).
Więcej: wyborcza.pl
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych