Apiterapia - lecznicze opary pszczół

PO GODZINACH

Autor: PAP/rynekaptek.pl   02-05-2017, 13:49

Apiterapia - lecznicze opary pszczół Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Apiterapia polega na wdychaniu leczniczych substancji lotnych wydzielanych przez pszczoły podczas produkcji miodu. Metoda ta jest dobrze znana w Austrii, coraz bardziej popularna staje się w Polsce.


Jak poinformował PAP Life właściciel gospodarstwo pasiecznego Grzegorz Jabłoński, w którym można skorzystać z takiej terapii, sposób leczenia lotnymi substancjami w jego pasiece został zaczerpnięty z innych krajów.

Apiterapia jest bardzo popularna w Austrii ale także na wschodzie - na Ukrainie i w Rosji.

- Osoba, która chce skorzystać z tej metody terapii wchodzi do domku wielkości altanki ogrodowej. W tym domku żyje i pracuje dziesięć rodzin pszczelich. Wyloty uli umiejscowione są na zewnątrz, od środka ule są zabezpieczone siatkami, dzięki czemu osoba znajdująca się w środku domku nie jest narażona na użądlenia pszczół. Powietrze w domku wysycone jest mikroklimatem ula - wyjaśnił gospodarz.

Jest to swoista forma sauny, oddycha się leczniczymi oparami, które powstają, gdy pszczoły przerabiają zebrany na łąkach nektar na miód. To swoisty mikroklimat, który tworzą substancje lotne z nektaru i propolisu.

Jak wyjaśnił PAP Life Jabłoński, ilość substancji leczniczych jest zależna od pory roku i temperatury powietrza na zewnątrz. Ale przyjmuje się, że z 3 litrów nektaru pszczoły wytworzą 1 litr miodu, czyli 2/3 leczniczej masy odparowuje. Gdy ul jest wolnostojący lecznicze substancje "idą w powietrze", natomiast dzięki umiejscowieniu uli w domku, opary zostają w komorze.

Poza substancjami leczniczymi, pszczoły mogą także uspokoić wibracjami. "Dobry szum" mikrowibracji powstaje dzięki ruchom skrzydełek owadów. W altance na czas terapii można położyć się albo usiąść.

W gospodarstwie Jabłońskich apiterapia jest bezpłatna i traktowana jako bonus dla odwiedzających. W Austrii za nocleg w domku z mikroklimatem ula trzeba zapłacić nawet 100 euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH