Apteka w Rydze nominowana do słynnej nagrody architektonicznej

PO GODZINACH

Katarzyna Gubała odpowiada za treści na temat HoReCa w serwisie horecatrends.pl w Grupie PTWP. Z PTWP związana jest od kilkunastu lat. Przed dołączeniem do segmentu treści związanych z rynkiem spożywczym i gastronomicznym była dziennikarzem i redaktorem prowadzącym w innym tytule tej Grupy - Rynku Zdrowia. Wcześniej pracowała jako dziennikarz i redaktor w Super Expressie, Trybunie Śląskiej i Dzienniku Zachodnim.

Autor: Katarzyna Gubała/Rynek Zdrowia   04-06-2021, 16:00

Apteka w Rydze nominowana do słynnej nagrody architektonicznej Rama montażowa elewacji łotewskiej apteki wykorzystuje tradycyjny symbol apteki - krzyż. Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Apteka na Dzirciemej w Rydze (Łotwa) - projekt łotewskiego architekta Arnisa Diminisa - nominowana do Mies van der Rohe Award 2022, najważniejszej w Europie nagrody architektonicznej.

Jak czytamy na stronie konkursu European Union Prize for Contemporary Architecture - Mies van der Rohe Award 2022, która stanęła na rogu Jurmalas gatve i Dzirciema w Rydze, stolicy Łotwy, to nie tylko budynek, ale raczej swoista hybryda instalacji i budynku.

Apteka stanęła na niewielkim placu miejskim.

''W celu zapewnienia funkcji nowopowstałego obiektu instalacja została zaprojektowana z nawiązaniem do farmacji, która jest łatwo rozpoznawalna przez potencjalnych klientów-nabywców leków i innych artykułów medycznych. Rama montażowa elewacji budynku wykorzystuje tradycyjny symbol apteki - krzyż - jako moduł pozostawiony otwarty lub wypełniony perforowanymi panelami aluminiowymi w zależności od potrzeb wewnętrznych planów budynku'' - czytamy w opisie projektu.

W okresach, kiedy na elewacji nie ma intensywnego światła słonecznego, poszczególne krzyże oświetlane są wbudowanym oświetleniem LED w jasnozielonym kolorze.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH