Aptekarzem i właścicielem apteki musiała być osoba znająca łacinę

PO GODZINACH

Autor: olsztyn24.com/ rynekaptek.pl   25-04-2017, 14:11

Aptekarzem i właścicielem apteki musiała być osoba znająca łacinę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Aptekarzem i właścicielem apteki musiała być osoba wykształcona, znająca łacinę i posiadająca stosowne środki materialne. Na otwarcie apteki wyrażała zgodę rada miasta - opisuje elbląska archeolog, dr Grażyna Nawrolska.

Lekoznawstwo i lecznictwo znane były już od czasów starożytności, np. w Egipcie, Mezopotamii, Grecji czy Cesarstwie Rzymskim. Początki aptekarstwa w Europie średniowiecznej związane były z ekspansją Arabów na kontynent w 722 roku - opisuje dr Nawrolska.

Pierwsze apteki powstawały w klasztorach, w których zakonnicy - infirmierzy zajmowali się leczeniem współbraci. Pierwsze przepisy na leki zostały spisane w Europie w 1160 roku właśnie we francuskich klasztorach. Na terenach obecnej Polski pierwsze apteki pojawiły się w XIV w., m.in. w Krakowie, Świdnicy, Wrocławiu, Elblągu, a od XVI w. w większości ośrodków miejskich.

Aptekarzem i właścicielem apteki musiała być osoba wykształcona, znająca łacinę i posiadająca stosowne środki materialne. Na otwarcie apteki wyrażała zgodę rada miasta. Wygląd apteki musiał być wyraźnie zaznaczony w przestrzeni miejskiej, np. szyldem lub stosowną nazwą własną.

Apteki dysponowały zestawem narzędzi do wytwarzania produktów. Były to m.in. wagi, alembiki, retorty, moździerze, różnorodne pojemniki z rozmaitych surowców. Oprócz produkcji leków aptekarze handlowali m.in. przyprawami, cukrami, tynkturami, tytoniem i fajkami. Zajmowali się także balsamowaniem zwłok.

Apteki były również miejscem towarzyskich spotkań. W Elblągu najstarsza apteka wzmiankowana jest w źródłach pisanych pod datą 1397 i mieściła się obok kościoła parafialnego św. Mikołaja. W końcu XVIII w. było w mieście 6 aptek. Podczas badań archeologicznych odsłonięto pozostałości „Apteki pod Czarnym Orłem”, gdzie znaleziono bardzo bogaty zespół aptecznych naczyń i akcesoriów.

Więcej: http://www.olsztyn24.com/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH