Badania: ciało migdałowate produkuje komórki nerwowe nawet w wieku dorosłym

PO GODZINACH

Autor: PAP/rynekaptek.pl   17-08-2017, 15:15

Badania: ciało migdałowate produkuje komórki nerwowe nawet w wieku dorosłym Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Australii odkryli, że proces neurogenezy - powstawania nowych komórek mózgowych – zachodzi w ciele migdałowatym nawet po osiągnięciu wieku dojrzałego.

Do tej pory uważano, że w dorosłym życiu proces neurogenezy zachodzi tylko w hipokampie - rejonie mózgu odpowiedzialnym za pamięć i zdolności przestrzenne. Okazuje się jednak, że nowe neurony są produkowane również w ciele migdałowatym - części mózgu biorącej udział w przetwarzaniu wspomnień o zabarwieniu emocjonalnym.

Wyniki badania opublikowanego w "Molecular Psychiatry" mogą przyczynić się do opracowania nowych metod leczenia zaburzeń lękowych, depresji i zespołu stresu pourazowego (PTSD).

- Chociaż już wcześniej było wiadomo, że dojrzały mózg nadal wytwarza nowe neurony, ekscytujące jest to, że po raz pierwszy udało się zaobserwować to zjawisko w rejonie ciała migdałowatego. Nasze odkrycie ma niebagatelne znaczenie dla zrozumienia roli ciała migdałowatego w regulowaniu uczucia lęku i powstawania traumatycznych wspomnień - mówi jeden z autorów badania prof. Pankaj Sah.

Ciało migdałowate odpowiada u ssaków za proces uczenia się negatywnych doświadczeń - łączenia określonego bodźca z nieprzyjemnym wydarzeniem. Dzięki temu zwierzęta (oraz ludzie) mogą rozpoznawać zagrażające sytuacje i odpowiednio na nie reagować, m.in. za pomocą uruchomienia mechanizmu "walcz lub uciekaj". Niestety ciało migdałowate przyczynia się również do powstawania różnych zaburzeń, w tym fobii i zespołu stresu pourazowego.

- Znalezienie sposobu na pobudzenie produkcji nowych komórek nerwowych w ciele migdałowatym mogłoby dać nam nowe możliwości leczenia zaburzeń związanych z przetwarzaniem strachu - zaburzeń lękowych, PTSD i depresji - dodaje Sah.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH