Badania: korzystanie z telefonu komórkowego przez matkę nie szkodzi płodowi

PO GODZINACH

Autor: PAP/rynekaptek.pl   06-09-2017, 15:40

Badania: korzystanie z telefonu komórkowego przez matkę nie szkodzi płodowi Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowe badania wykazały, że używanie telefonów komórkowych w czasie ciąży nie tylko nie wywiera niekorzystnego wpływu na rozwój neurologiczny dziecka, ale ma także pozytywny wpływ na jego funkcje poznawcze.

Autorami pracy są naukowcy z Norwegian Institute of Public Health w Oslo (Norwegia).

- Nasze odkrycie dostarcza dalszych dowodów na to, że ekspozycja na pole elektromagnetyczne emitowane przez telefon komórkowy ciężarnej kobiety nie wpływa na neurorozwój jej dziecka - podkreśla główna autorka badania, dr Eleni Papadopoulou.

Jak dodaje, w ostatnich latach zaczęły pojawiać się sygnały o tym, że fale emitowane przez telefony komórkowe mogą być groźne dla człowieka, a także rozwijającego się płodu.

- Niepokój ten napędzany jest głównie przez publikowane co jakiś czas wyniki eksperymentalnych badań przeprowadzanych na zwierzętach. Są to wyniki bardzo niespójne i niejednoznaczne, ale odbijają się szerokim echem w mediach - mówi Papadopoulou.

- Nasze badanie, oparte na obserwacjach tysięcy kobiet i ich dzieci, nie potwierdza tych hipotez. Nie zauważyliśmy żadnych niekorzystnych skutków stosowania telefonu komórkowego przez kobietę w ciąży na rozwój neurologiczny dziecka: ani na jego zdolności językowe i komunikacyjne, ani na umiejętności motoryczne - podsumowuje.

Zespół naukowców pod kierunkiem dr Papadopoulou przeanalizował dane pochodzące od ponad 45 tysięcy kobiet (które w momencie rozpoczęcia badania były w ciąży) oraz ich małych dzieci. Uczestniczki poproszono o samodzielne wypełnienie kwestionariuszy dotyczących korzystania z telefonów komórkowych w czasie ciąży oraz rozwoju neurologicznego ich dzieci między 3 a 5 rokiem życia.

Okazało się, że korzystanie z telefonu komórkowego przez matkę nie tylko nie szkodzi płodowi, ale wręcz może mieć na niego pozytywny wpływ. Wyniki badań opublikowano na łamach wrześniowego wydania "BMC Public Health".

- Dzieci matek, które w okresie ciąży używały telefonu komórkowego, w wieku 3 lat rzadziej miały problemy z mową oraz motoryką. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że to nie telefon chroni dziecko przez zaburzeniami neurorozwojowymi, a pewne czynniki psychologiczno-demograficzne, które wiążą się z jego częstym używaniem, ale widać wyraźnie, że pole elektromagnetyczne emitowane przez telefon komórkowy w żaden sposób nie szkodzą dziecku - wyjaśnia jeden ze współautorów badania, prof. Jan Alexander.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH