
Nowe badania wykazały, że używanie telefonów komórkowych w czasie ciąży nie tylko nie wywiera niekorzystnego wpływu na rozwój neurologiczny dziecka, ale ma także pozytywny wpływ na jego funkcje poznawcze.
Autorami pracy są naukowcy z Norwegian Institute of Public Health w Oslo (Norwegia).
- Nasze odkrycie dostarcza dalszych dowodów na to, że ekspozycja na pole elektromagnetyczne emitowane przez telefon komórkowy ciężarnej kobiety nie wpływa na neurorozwój jej dziecka - podkreśla główna autorka badania, dr Eleni Papadopoulou.
Jak dodaje, w ostatnich latach zaczęły pojawiać się sygnały o tym, że fale emitowane przez telefony komórkowe mogą być groźne dla człowieka, a także rozwijającego się płodu.
- Niepokój ten napędzany jest głównie przez publikowane co jakiś czas wyniki eksperymentalnych badań przeprowadzanych na zwierzętach. Są to wyniki bardzo niespójne i niejednoznaczne, ale odbijają się szerokim echem w mediach - mówi Papadopoulou.
- Nasze badanie, oparte na obserwacjach tysięcy kobiet i ich dzieci, nie potwierdza tych hipotez. Nie zauważyliśmy żadnych niekorzystnych skutków stosowania telefonu komórkowego przez kobietę w ciąży na rozwój neurologiczny dziecka: ani na jego zdolności językowe i komunikacyjne, ani na umiejętności motoryczne - podsumowuje.
Zespół naukowców pod kierunkiem dr Papadopoulou przeanalizował dane pochodzące od ponad 45 tysięcy kobiet (które w momencie rozpoczęcia badania były w ciąży) oraz ich małych dzieci. Uczestniczki poproszono o samodzielne wypełnienie kwestionariuszy dotyczących korzystania z telefonów komórkowych w czasie ciąży oraz rozwoju neurologicznego ich dzieci między 3 a 5 rokiem życia.
Okazało się, że korzystanie z telefonu komórkowego przez matkę nie tylko nie szkodzi płodowi, ale wręcz może mieć na niego pozytywny wpływ. Wyniki badań opublikowano na łamach wrześniowego wydania "BMC Public Health".
- Dzieci matek, które w okresie ciąży używały telefonu komórkowego, w wieku 3 lat rzadziej miały problemy z mową oraz motoryką. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że to nie telefon chroni dziecko przez zaburzeniami neurorozwojowymi, a pewne czynniki psychologiczno-demograficzne, które wiążą się z jego częstym używaniem, ale widać wyraźnie, że pole elektromagnetyczne emitowane przez telefon komórkowy w żaden sposób nie szkodzą dziecku - wyjaśnia jeden ze współautorów badania, prof. Jan Alexander.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych