Badania: krótki sen zwiększa ryzyko cukrzycy ciążowej

PO GODZINACH

Autor: PAP/rynekaptek.pl   19-10-2017, 14:22

Badania: krótki sen zwiększa ryzyko cukrzycy ciążowej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Niewystarczająca ilość snu może przyczyniać się do rozwoju cukrzycy ciążowej - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Sleep Medicine Reviews".

Cukrzyca ciążowa występuje u 3-7 proc. kobiet w Stanach Zjednoczonych. Zazwyczaj poziom glukozy we krwi wraca do normalnego poziomu po urodzeniu dziecka, jednak kobiety, u których wystąpiła cukrzyca ciążowa, są bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2 w późniejszym życiu. Podobnie podwyższone ryzyko cukrzycy i otyłości dotyczy ich potomstwa - mówi autorka dr Sirimon Reutrakul z University of Illinois College of Medicine.

Zależność pomiędzy długością snu a ryzykiem cukrzycy wykazywano już podczas wcześniejszych badań, jednak badania uwzględniające jedynie kobiety w ciąży nie były szeroko zakrojone - dodaje dr Reutrakul.

Naukowcy poddali analizie osiem badań, w których udział wzięło łącznie 17 308 kobiet w ciąży. Dane dotyczące długości i jakości snu pozyskane zostały na podstawie kwestionariuszy wypełnianych przez uczestniczki (tylko w przypadku jednych badań kobiety nosiły akcelerometry).

Po zestawieniu wyników badacze ustalili, że średnia długość snu wynosząca mniej niż 6 godzin dziennie miała związek z blisko 2-3-krotnym zwiększeniem ryzyka wystąpienia cukrzycy ciążowej w porównaniu z kobietami, które spały dłużej.

Naukowcy zauważają, że należy kontynuować badania, by ustalić czy wydłużenie czasu snu może pozytywnie wpłynąć na obniżenie ryzyka cukrzycy ciążowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH