Badania: tabletka na nietolerancję glutenu

PO GODZINACH

Autor: abczdrowie.pl/rynekaptek.pl   09-05-2017, 16:00

Badania: tabletka na nietolerancję glutenu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szwedzcy naukowcy opracowali tabletkę, która pozwala pacjentom wrażliwym na gluten uniknąć niewygodnych objawów. Ma odgrywać ważną rolę w rozwiązaniu problemu nieświadomego lub przypadkowego spożywania minimalnych ilości glutenu.

W badaniu 18 ochotników wrażliwych na gluten otrzymało owsiankę z dwoma rodzajami pokruszonych herbatników z pszenicy zawierających gluten. Jednocześnie przyjmowali oni wysokie lub niskie dawki enzymu AN-PEP, lub pigułkę na placebo – czytamy na portalu abczdrowie.pl.

Stwierdzono, że obie dawki enzymu rozkładają gluten w żołądku i jelicie cienkim. Poziom glutenu w żołądku był niższy o 85 proc. u uczestników, którzy przyjmowali enzym niż u osób w grupie otrzymującej placebo. Enzym obniżył poziom glutenu w dwunastnicy (pierwszej części jelita cienkiego) nawet o 87 proc.

Okazało się, że enzym rozwiązuje problem glutenu ukrytego w pożywieniu lub spożywanego nieświadomie. Może też potencjalnie zmniejszyć skutki uboczne, które pojawiają się po zjedzeniu jego minimalnej ilości.

Więcej: https://portal.abczdrowie.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH