Badanie: wzrost agresywności po śniadaniu bogatym w węglowodany

PO GODZINACH

Autor: rp.pl/ rynekaptek.pl   19-07-2017, 15:04

Badanie: wzrost agresywności po śniadaniu bogatym w węglowodany Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dieta bogata w węglowodany i cukry sprzyja zachowaniom negatywnym - informuje pismo PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America).

W eksperymencie wzięło udział 87 ochotników, podzielonych na dwie grupy. Pierwszej serwowano śniadanie bogate w węglowodany, cukry, natomiast ubogie w białko. Druga grupę częstowano obficie białkiem i skąpo węglowodanami, cukrami.

Po śniadaniu uczestnicy eksperymentu przystąpili do gry "Ultimatum". Polega ona na tym, że grający dysponuje pewną sumą pieniędzy, którą może się podzielić z drugim graczem. Ten drugi może propozycję zaakceptować, lub odrzucić, ale w przypadku odrzucenia, żaden z tych dwóch grających nie otrzymuje pieniędzy.

W rozumowaniu ściśle matematycznym, grający powinien być  zainteresowany akceptowaniem każdej proponowanej sumy, niezależnie od proporcji, ponieważ przynosi ona korzyść.

Okazało się, że po zjedzeniu śniadania obfitującego w węglowodany, w cukry, dwa razy częściej dochodziło do odmowy zaakceptowania przedstawianych propozycji w czasie gry, niż po śniadaniu bogatym w białko.

Takie zachowanie spowodowane jest modyfikacją biochemii mózgu. Między spożyciem śniadania bogatego w węglowodany, cukry - a grą, wzrasta ilość tryptofanu we krwi. Ten neuroprzekaźnik odpowiada m.in. za wzrost agresywności.

Więcej: http://www.rp.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH