Bieganie wydłuży Twoje życie o trzy lata

PO GODZINACH

Autor: wyborcza.pl/rynekaptek.pl   21-04-2017, 15:11

Bieganie wydłuży Twoje życie o trzy lata Bieganie, niezależnie od tego, ile czasu na nie poświęcamy, zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci o 40 proc.

Amerykańscy naukowcy dowiedli, że biegacze żyją średnio o trzy lata dłużej od osób niebiegających, nawet jeśli biegają powoli lub sporadycznie, a przy okazji palą papierosy, piją alkohol lub mają nadwagę.

Wnioski opublikowane w piśmie „Progress in Cardiovascular Diseases” są kontynuacją badań przeprowadzonych w 2014 r., w których naukowcy z uniwersytetu stanowego Iowa we współpracy z Instytutem Coopera w Dallas (USA) wykazali, że już zaledwie pięć minut biegania dziennie wiąże się z obniżeniem ryzyko zgonu średnio o 30 proc.

Co ciekawe, te korzyści były takie same niezależnie od tego, czy ktoś spędzał 150 minut lub więcej tygodniowo na szybkim biegu, czy też w wolnym tempie truchtał przez 5-10 minut dziennie.

Najnowsze badania wzmocniły wcześniejsze odkrycia. Łączne dane dowiodły, że bieganie, niezależnie od tego, ile czasu na nie poświęcamy, zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci o 40 proc. nawet wtedy, gdy ludzie nie prowadzą się zbyt zdrowo - pisze Gazeta Wyborcza.

Typowy biegacz z analiz spędzał mniej niż dwie godziny tygodniowo na bieganiu, co dało średnio sześć miesięcy biegu w ciągu 40 lat. Za ten wysiłek może się spodziewać dłuższego życia - średnio o 3,2 roku.

Aby przełożyć to na jeszcze bardziej przekonujące konkrety, uczeni deklarują, że jedna godzina biegania statystycznie wydłuża życie o siedem godzin.

Marsz, pływanie czy jazda na rowerze też wydłużają oczekiwaną długość życia - stwierdzili naukowcy - ale nie w takim samym stopniu jak bieg.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH