Bill Gates finansuje badania nad chorobą Alzheimera

PO GODZINACH

Autor: PAP/rynekaptek.pl   14-11-2017, 12:43

Bill Gates finansuje badania nad chorobą Alzheimera Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Bill Gates, założyciel koncernu Microsoft zainwestował 50 mln dolarów w alternatywne badania nad chorobą Alzheimera. Pieniądze pochodzą z osobistego majątku znanego amerykańskiego miliardera.

Musimy wspierać naukowców, którzy mają różnorodne, mniej typowe pomysły - wyjaśnił Gates na swoim blogu.

- Moim pierwszym krokiem jest zainwestowanie 50 milionów dolarów w Dementia Discovery Fund, czyli partnerstwo prywatno-publiczne, które wspiera młode firmy szukające nowych kierunków badań nad lekiem - podkreślił Gates. Przypomniał, że z każdym rokiem o wiele więcej wiemy o tej chorobie i coraz lepiej potrafimy ją diagnozować.

- Widzieliśmy, jak dzięki innowacjom naukowym dawni pewni zabójcy, tacy jak HIV, stawali się chorobami przewlekłymi, które można kontrolować za pomocą leków. Jestem przekonany, że to samo, a może i więcej da się zrobić z alzheimerem - napisał Gates.

Według niego koszty leczenia tej choroby stanowią jedno z najcięższych obciążeń dla systemów opieki zdrowotnej w krajach rozwiniętych. - Bez przełomu w najbliższych latach i dekadach wydatki te będą nadal ograniczać budżety zdrowotne - dodał.

- To straszna choroba, która niszczy tych, którzy na nią cierpią, oraz ich bliskich - napisał założyciel Microsoftu. Przyznał, że mężczyźni w jego rodzinie cierpią na alzheimera.

- Tej inwestycji dokonuję sam, nie przez fundację - podkreślił Gates. Nie wykluczył, że będziemy musieli poczekać ok. 10 lat na pojawienie się pierwszych leków, które na początku zapewne będą bardzo drogie.

- Gdy nadejdzie ten dzień, nasza fundacja będzie mogła szukać sposobów na rozszerzenie dostępu (do leczenia - PAP) w biednych krajach - zapewnił.

Fundacja Billa i Melindy Gatesów finansuje wiele projektów na świecie, od badań nad AIDS, malarią czy polio po walkę z ubóstwem.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) demencją na świecie jest dotkniętych ponad 36 mln ludzi, z których większość ma chorobę Alzheimera. Jeśli w najbliższych latach nie zostanie wynalezione skuteczne leczenie, te liczby do 2030 roku podwoją się i potroją się do 2050 roku. Wówczas na świecie może być ok. 155,4 mln osób z alzheimerem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH