Dlaczego niektórzy późno chodzą spać

PO GODZINACH

Autor: PAP Nauka w Polsce/ rynekaptek.pl   11-04-2017, 15:54

Dlaczego niektórzy późno chodzą spać Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Za tendencję do późnego kładzenia się spać odpowiada mutacja genu CRY1 - odkryli naukowcy z Uniwersytetu Rockefellera (USA). Mutacja ta powoduje wydłużenie cyklu dobowego.

Do wniosków tych amerykańscy badacze doszli szukając genów odpowiedzialnych za zespół opóźnionej fazy snu (DSPD) - zaburzenia diagnozowanego u osób mających problemy z wcześniejszym zasypianiem. Osoby z DSPD mają opóźniony cykl dobowy, przez co później robią się senne i później niż inni się budzą - lecz mają problemy z dostosowaniem się do rytmu pracy wymagającego wczesnych pobudek.

Uczestnicy badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Rockefellera zostali umieszczeni na dwa tygodnie w mieszkaniu, w którym nie mieli dostępu do żadnych informacji sugerujących, jaka jest aktualnie pora dnia. W takiej sytuacji ludzki organizm zazwyczaj zaczyna funkcjonować w regularnym, ok. 24-godzinnym cyklu dobowym.

Okazało się jednak, że jeden z uczestników eksperymentu ze zdiagnozowanym DSPD nie tylko kładł się spać później niż inni, to również cały jego cykl dobowy był o pół godziny dłuższy. Opóźniona była u niego m.in. pora wydzielania melatoniny - hormonu regulującego czas snu.

Analiza DNA pacjenta z DSPD ujawniła mutację w genie CRY1, który jest jednym z genów regulujących cykl dobowy. Zmutowany gen jest aktywny dłużej niż powinien, przez co tłumi on działanie innych odpowiedzialnych za cykl dobowy genów.

Taka sama mutacja została znaleziona również u pięciu członków rodziny pacjenta - z których każdy miał własną historię problemów ze snem. Dalsze poszukiwania w dużych genetycznych bazach danych potwierdziły związek pomiędzy mutacją CRY1 a zaburzeniami rytmu domowego.

Na razie informacja o posiadaniu mutacji nie pomoże pacjentom cierpiącym na zaburzenia snu - naukowcy nie wykluczają jednak, że dzięki wiedzy o działaniu tego mechanizmu w przyszłości uda się opracować leki dla osób z opóźnionym cyklem dobowym.

Badania prowadzone były we współpracy z naukowcami z Weill Cornell Medical College, zaś ich wyniki opublikowane zostały w piśmie "Cell". W planach naukowców jest też zbadanie wpływu mutacji CRY1 na metabolizm - gen ten jest bowiem odpowiedzialny również za regulowanie uczucia głodu i poziomu metabolitów.

Czytaj: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH