
Ministerstwo Zdrowia i Urząd Lotnictwa Cywilnego mają pomysł, jak wspomóc szpitale i Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w szybszej wymianie krwi. Tym pomysłem jest wykorzystanie bezzałogowych dronów cargo.
Projekt o nazwie AirVein zakłada poszerzenie możliwości obecnych pojazdów realizujących transporty pomiędzy Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa a szpitalami.
Jak przekonują twórcy systemu, ma być on także dostosowany do realizacji innych pilnych dostaw medycznych: próbek krwi do badań, leków czy surowic.
Całość mają tworzyć flota bezzałogowych statków powietrznych, infrastruktura naziemna wyposażona w hybrydowy system nawigacji, moduły do przechowywana i przemieszczania krwi z zachowaniem wymaganych parametrów oraz system informatyczny koordynujący dostawy.
W ramach projektu planowane jest opracowanie nowego rodzaju pojazdu bezzałogowego - drona cargo, służącego do transportów realizowanych w obszarach miejskich.
"System zostanie docelowo zaimplementowany w szpitalach i Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa jako alternatywa dla tradycyjnego transportu samochodowego, co umożliwi znaczne ograniczenie czasu realizacji dostaw na terenie miast. W końcowej fazie projektu zaplanowano eksperymentalną walidację funkcjonowania systemu we współpracy z wybraną jednostką regionalną. Realizacja projektu będzie wstępem do wdrożenia usługi w całym kraju" - wyjaśnia na stronie projektu Dariusz Werschner, jego pomysłodawca i lider.
Projektem zainteresowane są instytucje państwowe - Ministerstwo Zdrowia i Urząd Lotnictwa Cywilnego, dając temu wyraz w oficjalnych pismach poparcia dla idei AirVein.
Więcej: http://www.airvein.pl/
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych