Drony cargo będą szybciej transportować krew?

PO GODZINACH

Autor: airvein.pl/rynekaptek.pl   20-07-2017, 16:00

Drony cargo będą szybciej transportować krew? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo Zdrowia i Urząd Lotnictwa Cywilnego mają pomysł, jak wspomóc szpitale i Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w szybszej wymianie krwi. Tym pomysłem jest wykorzystanie bezzałogowych dronów cargo.

Projekt o nazwie AirVein zakłada poszerzenie możliwości obecnych pojazdów realizujących transporty pomiędzy Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa a szpitalami.

Jak przekonują twórcy systemu, ma być on także dostosowany do realizacji innych pilnych dostaw medycznych: próbek krwi do badań, leków czy surowic.

Całość mają tworzyć flota bezzałogowych statków powietrznych, infrastruktura naziemna wyposażona w hybrydowy system nawigacji, moduły do przechowywana i przemieszczania krwi z zachowaniem wymaganych parametrów oraz system informatyczny koordynujący dostawy.

W ramach projektu planowane jest opracowanie nowego rodzaju pojazdu bezzałogowego - drona cargo, służącego do transportów realizowanych w obszarach miejskich.

"System zostanie docelowo zaimplementowany w szpitalach i Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa jako alternatywa dla tradycyjnego transportu samochodowego, co umożliwi znaczne ograniczenie czasu realizacji dostaw na terenie miast. W końcowej fazie projektu zaplanowano eksperymentalną walidację funkcjonowania systemu we współpracy z wybraną jednostką regionalną. Realizacja projektu będzie wstępem do wdrożenia usługi w całym kraju" - wyjaśnia na stronie projektu Dariusz Werschner, jego pomysłodawca i lider.

Projektem zainteresowane są instytucje państwowe - Ministerstwo Zdrowia i Urząd Lotnictwa Cywilnego, dając temu wyraz w oficjalnych pismach poparcia dla idei AirVein.

Więcej: http://www.airvein.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH