EUROBIOTECH 2021: tematem przewodnim będzie biotechnologia czerwona

PO GODZINACH

Autor: EUROBIOTECH 2021/ rynekaptek.pl   10-02-2021, 11:15

EUROBIOTECH 2021: tematem przewodnim będzie biotechnologia czerwona Elementem EUROBIOTECH 2021 będą dwie sesje otwarte dotyczące zagadnień biomedycznych, prawnych i etycznych terapii komórkowych połączone z prelekcjami profesjonalistów Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

W czerwcu 2021 roku EXPO Kraków ponownie stanie się międzynarodowym centrum myśli biotechnologicznej. Wszystko za sprawą 8. edycji Kongresu EUROBIOTECH, który każdego roku gości największe autorytety w świecie nauki.

Głównym tematem przyszłorocznego kongresu będzie biotechnologia medyczna, czyli tzw. biotechnologia czerwona, która uważana jest za jedną z najnowocześniejszych dziedzin medycyny. Pozwala m.in. na wczesne diagnozowanie chorób, wykrywanie wad genetycznych i rozwojowych, badania nad hodowlą komórek, tkanek i narządów do transplantacji. Jej znaczenie wzrosło szczególnie w trakcie pandemii SARS-CoV-2. Biotechnologia medyczna pozwala bowiem na opracowywanie nowych narzędzi i metod modelowania chorób, odkrywania leków i innowacyjnych terapii.

Przewidzianych jest siedem wykładów plenarnych oraz 12 równoległych sesji tematycznych przygotowanych przez wybitnych naukowców. Wyjątkowy charakter będą miały dwie sesje otwarte, poświęcone terapiom komórkowym. Ze względu na znaczenie tych sesji organizatorzy postanowili zorganizować je w wersji online, tak aby wszyscy zainteresowani tematem mogli wziąć w nich udział.

Podczas trwającej dwa i pół dnia konferencji zostaną zorganizowane sesje plenarne i równoległe sympozja poświęcone najważniejszym aspektom biotechnologii medycznej. Przedstawione zostaną wyniki badań dotyczące komórek macierzystych, terapii genowych i badań nad lekami drobnocząsteczkowymi i biopodobnymi (przeciwciała). Naukowcy omówią nowoczesne narzędzia wykorzystywane w inżynierii genetycznej, takie jak edycja i transfer genów. Będą dyskutować nad badaniami  podstawowymi  i translacyjnymi w biologii komórek macierzystych, a także nowymi metodami modelowania chorób i badań nad lekami, w tym nowatorskimi terapiami przeciwnowotworowymi i szczepionkami przeciwko SARS-Cov-2.

Elementem EUROBIOTECH 2021 będą dwie sesje otwarte dotyczące zagadnień biomedycznych, prawnych i etycznych terapii komórkowych połączone z prelekcjami profesjonalistów: badaczy i bioetyków (w tym wybitnych wykładowców z zagranicy – prof. Giulio Cossu, koordynatora raportu EAS oraz prof. Jonathana Kimmelmana, bioetyka z McGill University w Kanadzie, koordynatora stanowisk International Society for Stem Cell Research).  

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH