Iluminacje przypomną o dniu cukrzycy

PO GODZINACH

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   13-11-2017, 15:41

Iluminacje przypomną o dniu cukrzycy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W listopadzie w wielu miastach na całym świecie rozbłyśnie błękitne światło – symbol chorych na cukrzycę. Powodem jest 14 listopada - tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. Do akcji, jak co roku, włącza się Warszawa.

Zachorowalność na cukrzycę stale rośnie, a ONZ określa ją jako pierwszą niezakaźną epidemię na świecie. Można zachorować na nią na każdym etapie życia, niestety dolegliwości związane z wysokim poziomem cukru we krwi obserwowane są już nawet u dzieci poniżej 5. roku życia.

Obok czynników genetycznych najczęstszą przyczyną cukrzycy jest nadwaga i zbyt duża ilość cukru w codziennej diecie. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest mała aktywność fizyczna. Jednak predyspozycja do rozwoju cukrzycy jest kształtowana już od pierwszych dni życia, jeszcze w brzuchu mamy.

Wyniki badań sugerują, że nieprawidłowa masa ciała kobiety w ciąży, zarówno zbyt niski jak i zbyt wysoki przyrost masy ciała w ciąży, a także nadwaga i otyłość przed ciążą mogą być przyczyną cukrzycy u matki, a także w przyszłości u dziecka.

Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje aż 2,6 miliona osób, z czego cukrzyca rozpoznana i leczona stanowi 60% przypadków.

Poza iluminacjami w wielu miastach na świecie, na listopad zaplanowano różne wydarzenia. Przedstawiciele organizacji pacjenckich 8 listopada br. zorganizowali symboliczny bieg pt. „12 wspaniałych rzuca wyzwanie cukrzycy”, by pokazać, że aktywne i dłuższe życie z cukrzycą jest możliwe i że warto rzucić wyzwanie cukrzycy.  

Wydarzeniu towarzyszyło powstanie „Deklaracji 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą”, która w poniedziałek, 13 listopada, zostanie przekazana Ministrowi Zdrowia.Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH