Izrael: szczepionki mRNA mają związek z przypadkami zapalenia mięśnia sercowego?

PO GODZINACH

Autor: PAP   02-06-2021, 08:05

Izrael: szczepionki mRNA mają związek z przypadkami zapalenia mięśnia sercowego? Izrael: szczepionka Pfizer może mieć związek z niewielką ilością przypadków zapalenia mięśnia sercowego. Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Izraelskie ministerstwo zdrowia poinformowało we wtorek, że podanie szczepionki Pfizera może mieć związek z niewielką liczbą przypadków zapalenia mięśnia sercowego, głównie u młodych mężczyzn.

  • W Izraelu od grudnia 2020 r. do maja 2021 r. zgłoszono 275 przypadków zapalenia mięśnia sercowego wśród ponad 5 milionów zaszczepionych osób
  • Większość pacjentów, u których zdiagnozowano zapalenie mięśnia sercowego spędziła w szpitalu nie więcej niż cztery dni, a 95 proc. przypadków określona jako łagodne
  • Systemy monitorowania nie wykryły większej liczby przypadków, niż można by się spodziewać w ogólnej populacji

W Izraelu od grudnia 2020 r. do maja 2021 r. zgłoszono 275 przypadków zapalenia mięśnia sercowego wśród ponad 5 milionów zaszczepionych osób - podało tamtejsze ministerstwo, ujawniając wyniki badań.

95 proc. to łagodne przypadki

Większość pacjentów, u których zdiagnozowano zapalenie mięśnia sercowego spędziła w szpitalu nie więcej niż cztery dni, a 95 proc. przypadków zostało sklasyfikowanych jako łagodne.

Zgodnie z oświadczaniem resortu badanie wykazało, że "istnieje prawdopodobny związek między otrzymaniem drugiej dawki (szczepionki Pfizera) a pojawieniem się zapalenia mięśnia sercowego u mężczyzn w wieku od 16 do 30 lat". Taki związek zaobserwowano częściej wśród mężczyzn w wieku od 16 do 19 lat niż w innych grupach wiekowych.

Badania związku z preparatami mRNA

Grupa doradcza amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w zeszłym miesiącu zaleciła dalsze badania nad możliwością powiązania między zapaleniem mięśnia sercowego a szczepionkami mRNA, w tym szczepionkami firm Pfizer i Moderna Inc.

Systemy monitorowania nie wykryły większej liczby przypadków, niż można by się spodziewać w ogólnej populacji, ale panel ekspertów stwierdził w oświadczeniu, że świadczeniodawcy opieki zdrowotnej powinni zostać poinformowani o "potencjalnym zdarzeniu niepożądanym".

 Od niedzieli szczepione będą dzieci od 12 do 15 lat

Izraelskie ministerstwo nie wydało żadnych zaleceń w tej sprawie. Resort planuje w niedzielę włączyć do programu szczepień młodzież w wieku 12 - 15 lat.

W kraju tym ponad 70 proc. ludności zostało już całkowicie zaszczepione. Od wtorku zniesiono prawie wszystkie obowiązujące tam od ponad roku obostrzenia związane z koronawirusem. Sklepy, restauracje i firmy mogą działać bez żadnych ograniczeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH