Karmienie piersią zmniejsza u dzieci ryzyko atopowego zapalenia skóry

PO GODZINACH

Autor: PAP/rynekaptek.pl   16-11-2017, 14:42

Karmienie piersią zmniejsza u dzieci ryzyko atopowego zapalenia skóry Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zespół naukowców wykazał, że dzieci, które były karmione piersią po narodzinach są w mniejszym stopniu narażone na atopowe zapalnie skóry w wieku kilkunastu lat.

Naukowcy z King's College London, University of Bristol, Harvard University oraz McGill University przeanalizowali dane pochodzące z badań PROBIT (PROmotion of Breastfeeding Intervention Trial), w których wzięło udział ponad 17 tys. matek i ich nowonarodzonych dzieci. Badania rozpoczęły się w 1996 roku. Teraz opublikowano je na łamach pisma "JAMA Pediatrics".

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie dziecka wyłącznie mlekiem matki przez okres od czterech do sześciu miesięcy, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju alergii i związanych z nią chorób.

Połowa placówek rejestrujących matki i dzieci zapewniała matkom wsparcie w celu zapewnienia odpowiednio długiego okresu karmienia piersią (zgodnie z zaleceniami WHO), a połowa placówek stosowała standardowe praktyki.

Gdy naukowcy porównali dane dotyczące dzieci po upływie szesnastu lat, okazało się, że karmienie piersią przekładało się na zmniejszenie ryzyka atopowego zapalenia skóry o 54 proc.

Mimo wyraźnego zmniejszenia ryzyka wyprysku atopowego, naukowcy nie zaobserwowali u dzieci karmionych piersią zmniejszenia ryzyka rozwoju astmy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH