Kawa naturalnym lekarstwem ?

PO GODZINACH

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   26-05-2017, 15:07

Kawa naturalnym lekarstwem ? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zdaniem brytyjskich naukowców, picie kawy, w tym również bezkofeinowej, zapobiega wystąpieniu nowotworu wątroby - czytamy na stronie "Rz".

Brytyjscy uczeni z Uniwersytetu w Edynburgu i Uniwersytetu w Southampton przeanalizowali dane z 26 badań, w których wzięło udział ponad 2,25 mln uczestników. Na tej podstawie sformułowali wniosek, że osoby, które piją więcej kawy rzadziej zapadają na HCC - jeden z rodzajów nowotworów złośliwych wątroby.

W porównaniu do osób, które w ogóle nie piły kawy, osoby pijące jedną filiżankę kawy dziennie miały o 20 proc. mniejszą szansę na zachorowanie na HCC.  Natomiast osoby pijące dwie kawy dziennie zmniejszały szansę zachorowania na HCC o 35 proc. Pięć filiżanek kawy to już mniejsze o połowę ryzyko zachorowania na raka wątroby.

Według autorów badania może się okazać, że wskazane byłoby zachęcanie do picia kawy osób, uskarżających się na przewlekłe schorzenia wątroby. Przy czym - jak zaznaczają - takie same efekty jak zwykła kawa daje pod względem korzyści dla wątroby kawa bezkofeinowa.

Więcej: www.rp.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH